بیداد گرانی در فاصله دو انتخابات؛ قدرت خرید ایرانی‌ها در چهار سال گذشته چقدر کم شد؟

مرکز خرید کوروش در تهران
مرکز خرید کوروش در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از افرادی که بر بی‌فایده بودن شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران تاکید دارند از گرانی و کاهش قدرت خود در چهار سال گذشته گلایه دارند. اما مطابق آمار رسمی نهادهای دولتی ایران، در فاصله دو انتخابات ریاست جمهوری ایران چه بر سر قیمت کالاهای اساسی و قدرت خرید مردم آمده است؟

آگهی

بخش قابل توجهی از مردم، نمود بهبود اوضاع اقتصادی کشور و موفقیت یک رئیس جمهوری را در تغییر اندازه سبد خرید و سفره غذای روزانه خود و خانواده‌شان جستجو می‌کنند. بر همین اساس، بسیاری از افرادی که بر بی‌فایده بودن شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران تاکید دارند از گرانی و کاهش قدرت خود در چهار سال گذشته گلایه دارند. اما مطابق آمار رسمی نهادهای دولتی ایران، در فاصله دو انتخابات ریاست جمهوری ایران چه بر سر قیمت کالاهای اساسی و قدرت خرید مردم آمده است؟

مطابق اعلام مرکز آمار ایران، درصد رشد نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه گذشته در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ۴۱ درصد رسیده است. نرخی بی‌سابقه از آبان ماه سال ۱۳۹۸ که چهار سال پیش و در آستانه انتخابات سال ۱۳۹۷ تنها ۷.۱ درصد بوده است.

در همین حال، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز نشان می‌دهد که خانوارهای ایرانی به طور میانگین ۴۶.۹ درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

همچنین بررسی ۲۰ قلم کالای اساسی منتخب که در اغلب سبد مصرفی خانوارهای ایرانی وجود داشته است، نشان می‌دهد که قیمت این اقلام طی چهار سال گذشته بین ۱۰۱ تا ۴۱۵ درصد بالا رفته و حداقل دو برابر شده و در مورد کالایی همچون چای بیش از ۵ برابر شده است.

مطابق اعلام مرکز آمار ایران، شاخص قيمت كالاها و خدمات مصرفي خانوارهای شهری در اردیبهشت ماه گذشته به ۲۵۹.۵۳ واحد رسیده است. این شاخص چهار سال پیش، ۱۰۸.۱۲۹ واحد گزارش شده بود. این بدان معناست که در این فاصله قدرت خرید خانوارهای ایرانی به طور متوسط ۲.۴ برابر کاهش یافته و به بیش از نصف آن در سال ۱۳۹۶ رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران؛ شمارش آرا آغاز شد

تغییر موضع یا استراتژی انتخاباتی؛ چرا برنامه اقتصادی رئیسی و جلیلی گرایش لیبرالی پیدا کرده است؟

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید