عملیات بزرگ بین‌المللی انهدام گروه‌‌های تبهکار به کمک یوروپل؛ صدها نفر بازداشت شدند

عملیات گسترده بین‌المللی علیه اعضای شبکه‌های تبهکاری
عملیات گسترده بین‌المللی علیه اعضای شبکه‌های تبهکاری Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از اسناد به دست آمده از این شبکه‌های خلافکاری حاوی نقشه‌های قتل از جمله تیراندازی با مسلسل در یک کافه و نیز قتل یک خانواده ۵ نفره بوده است. مقامات می‌گویند که توانسته‌اند از این حملات جلوگیری کنند.

آگهی

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، پلیس ملی هلند و پلیس سوئد در همکاری با اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده و چند کشور دیگر با حمایت یوروپل، یکی از بزرگ‌ترین عملیات تاریخ مبارزه با جرایم سازمان‌یافته را اجرا کردند.

براساس بیانیه یوروپل که بامداد سه‌شنبه ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) منتشر شد، اف‌بی‌‌آی از سال ۲۰۱۹ و در هماهنگی با پلیس فدرال استرالیا عملیات استراتژیک موسوم به سپر تروا و هماهنگی با نفوذ در اپلیکیشینی به نام آنوم (ANOM) را آغاز کرده و پس از آن به ۱۲ هزار ابزار هوشمند متعلق به ۳۰۰ باند تبهکار که در بیش از ۱۰۰ کشور فعال بودند، از جمله در میان گروه‌های مافیایی ایتالیا و یک باند موتورسوار تبهکار دست یافت.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

هدف این عملیات، مقابله با جرایم سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر و پولشویی سازمان‌یافته فارغ از مرزهای جغرافیایی عنوان شده است.

براساس این بیانیه، اف‌بی‌‌آی و کشورهای مشارکت‌کننده در این عملیات «بی‌سابقه» با حمایت یوروپل و در هماهنگی با اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده آمریکا ۸۰۰ متهم را بازداشت کرده و ۸ تن کوکائین، ۲ تن آمفتامین و متافتامین و ۲۵۰ قبضه سلاح را در جریان تفتیش ۷۰۰ خانه کشف و ضبط کرده‌اند.

عملیات در استرالیا و نیوزیلند

بامداد سه شنبه پیش از انتشار بیانیه یوروپل، پلیس استرالیا نیز اعلام کرد در جریان یک عملیات گسترده مشترک با پلیس آمریكا با هدف نابودی شبکه‌های جرایم سازمان یافته، صدها نفر در ۱۸ کشور بازداشت شده و مأموران با نفوذ به شبکه‌های ارتباطی مجرمان، میلیون‌ها پیام رمزگذاری شده را خواندند.

پلیس استرالیا گفت به کمک اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده آمریکا موفق شده است شمار زیادی از اعضای باندهای تبهکاری در پیوند با تجارت جهانی مواد مخدر را در استرالیا، آسیا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه به دام بیفکند.

ریس کرشاو، کمیسر پلیس فدرال استرالیا گفت که حملات پلیس در ۱۸ کشور بازداشت صدها مظنون را در پی داشته است. اینترپل و اف‌بی‌آی در شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که در اواخر روز سه شنبه در این زمینه نشست‌های خبری برگزار می‌کنند.

استرالیا می‌گوید ۲۲۴ نفر از جمله اعضای باندهای غیرقانونی دزدی موتورسیکلت را دستگیر کرده و نیوزیلند نیز گفته است ۳۵ نفر را در پیوند با همین شبکه بازداشت کرده است.

به گفته پلیس، زمانی که یکی از چهره‌های سرشناس باندهای تبهکاری استرالیا پیام‌رسان آنوم را به عنوان محلی امن برای ارتباط‌گیری به اعضا شبکه خود معرفی می‌کرد، مأموران توانسته‌اند پیام‌های رد و بدل شده آنها را کنترل کنند.

کرشاو در مورد تعقیب نزدیک تبهکاران گفت: «ما درون جیب پشتی جنایتکاران سازمان‌یافته بودیم. آنها درباره همه چیز صحبت می‌کنند، درباره مواد مخدر، خشونت، ضربه زدن به یکدیگر و نیز درباره افراد بی‌گناهی که قرار است به قتل برسند.»

برخی از اسناد به دست آمده از این شبکه‌های خلافکاری حاوی نقشه‌های قتل از جمله تیراندازی با مسلسل در یک کافه و نیز قتل یک خانواده ۵ نفره بوده است. مقامات می‌گویند که توانسته‌اند از این حملات جلوگیری کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پلیس استرالیا ضمن اجرای بیشترین تعداد احکام جستجو در یک روز در این کشور، ۱۰۴ قبضه سلاح گرم و تقریبا ۴۵ میلیون دلار (تقریبا ۲۹ میلیون یورو) پول نقد از مظنونان کشف و ضبط کرد.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا نیز گفت که این عملیات «ضربه سنگینی به شبکه‌های جرایم سازمان یافته نه فقط در این کشور، بلکه در سراسر جهان» وارد کرده است. وی به خبرنگاران در سیدنی گفت: «این یک لحظه مهم در تاریخ اجرای قانون استرالیاست.»

در حال حاضر ۵۲۵ عنوان اتهامی علیه بازداشت‌شدگان مطرح شده اما مقامات انتظار دارند در هفته‌های آینده موارد بیشتری از اتهامات علیه آنها طرح شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین عملیات پلیسی بین المللی؛ یکی از خطرناک‌ترین شبکه‌های جنایتکار اروپا منهدم شد

شش کشور اروپایی برای افزایش همکاری فرامرزی علیه مواد مخدر موافقت کردند

افسران رابط کشور امارات در مقر یوروپل مستقر می‌شوند