رکوردشکنی جدید لیر؛ سخنان اردوغان ارزش پول ترکیه را به کمترین میزان رساند

مبادله ارز در استانبول
مبادله ارز در استانبول Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری ترکیه در اظهاراتی که سه‌شنبه شب پخش شد گفت که با رئیس بانک مرکزی این کشور درباره لزوم کاهش نرخ بهره بانکی گفتگو کرده است.

آگهی

ارزش لیر، واحد پول ترکیه روز چهارشنبه به دنبال سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور درباره کاهش نرخ بهره بانکی به کمترین میزان خود رسید.

رئیس جمهوری ترکیه در اظهاراتی که سه شنبه شب پخش شد گفت که با رئیس بانک مرکزی این کشور درباره لزوم کاهش نرخ بهره بانکی گفتگو کرده است. این سخنان باعث شد تا ارزش لیر سه درصد سقوط کند.

رجب طیب اردوغان در جریان مصاحبه تلویزیونی با شبکه دولتی «تی آر تی» گفت: «با رئیس بانک مرکزی امروز [سه شنبه] گفتگو کردم. ضروری است که نرخ بهره را کاهش دهیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری ترکیه از احتمال کاهش نرخ بهره طی ماههای ژوئیه و اوت سخن گفت. او سه ماه پیش ضمن برکناری سومین رئیس بانک مرکزی ترکیه طی کمتر از دو سال اخیر شهاب قافجی اوغلو را به این سمت منصوب کرد.

شهاب قافجی اوغلو نیز مانند رئیس جمهوری ترکیه از سیاست کاهش نرخ بهره بانکی دفاع می کند. رجب طیب اردوغان بر این باور است که نرخ بالای بهره تورم زا است. این در حالی است که از سیاست افزایش نرخ بهره اغلب در راستای مقابله با تورم استفاده می شود. اختلاف رجب طیب اردوغان با ناجی اقبال، رئیس پیشین بانک مرکزی ترکیه منجر به برکناری او در ماه مارس شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مبادله رمزارز در ترکیه مشمول مقررات مبارزه با تامین مالی تروریسم شد

ارزش لیر همزمان با تنش در روابط ترکیه با آمریکا به کمترین میزان خود نزدیک شد

ممنوعیت استفاده از رمز ارزها در ترکیه؛ ارزش بیت‌کوین ۴ درصد سقوط کرد