Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«هفته سبز اروپا»؛ جمع‌آوری و خنثی‌کردن مهمات مدفون در بستر دریا

«هفته سبز اروپا»؛ جمع‌آوری و خنثی‌کردن مهمات مدفون در بستر دریا
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Denis Loctierیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برآورد می‌شود تنها در سواحل دریای شمال و دریای بالتیک به‌ویژه که نزدیک به آلمان هستند حدود ۱/۸ میلیون تن تسلیحات معمولی و شیمیایی دفن شده باشد.

آگهی

مهمات جنگی عمل‌نکرده، چه باقی‌مانده از عملیاتی نظامی باشد و چه عمدا در کف دریا دفن شده باشد، تهدیدی برای محیط زیست به شمار می‌آید.

همزمان با اجرای طرح «هفتهٔ سبز اروپا» گروهی از کارشناسان آلمانی مشغول بررسی محل‌های دفن این‌گونه تسحلیات، سنجش میزان خطر آنها برای زیست‌بوم و یافتن راه‌های تازه‌ای برای انهدام آنها هستند. محل دفن این زباله‌های مرگبار معمولا درگذشته به‌درستی ثبت‌وضبط نشده است.

کارشناسان می‌گویند پس از پایان جنگ جهانی دوم، تنها در دریای بالتیک حدود ۵۰ هزار تن سلاح شیمیایی دفن شده است. مقداری از این مواد سمی نظیر گاز خردل، گازهای اشک‌آور و خفه‌کننده، و نیز گازهای اعصاب به درون آب دریا نشت کرده‌ و آن را به یکی از آلوده‌ترین زیست‌بوم های جهان تبدیل کرده‌ است.

euronews
تصویر بخشی از مهمات دفن شده در دریا در سواحل آلمانeuronews

آرون بک، پژوهشگر بیوشیمی در مرکز پژوهشی هلم‌هولتز آلمان مسئول تحقیق دربارهٔ آلودگی‌های شیمیایی دریای بالتیک است. وی می‌گوید: «مهمات موجود در این آبها مجموعه‌ای است از مواد منفجرهٔ معمول نظیر تی‌ان‌تی و نیز سلاح‌های شیمیایی. حجم عظیمی از مواد منفجره در این آبها داریم که مسمومیت سلولی، مسمومیت ژنتیکی ایجاد می‌کنند یا سرطان‌زا هستند. این ترکیبات همه به‌شدت سمی است و نگرانی عمده کارشناسان هم از همین جا ناشی می‌شود.» 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پژوهشگران مرکز هلم‌هولتز در ساحل شهر کیه‌یل آلمان با استفاده از یک زیردریایی کوچک تحقیقاتی به مطالعهٔ یکی از این محل‌های دفن مهمات می‌پردازند. آنها می‌گویند تنها در همین ناحیه حدود ۳۰ هزار تن مین دریایی کهنه، کلاهک اژدر، بمب هواپیما، و دیگر مهمات در کف دریا دفن، یا روی آن پخش شده است.

آرون بک می‌افزاید: «می‌دانیم که مواد شیمیایی از همین مهمات نشت می‌کنند و وارد تن آبزیان می‌شوند و بنابراین احتمال زیادی دارد که به غذاهای دریایی راه پیدا کنند و افراد را به‌خطر بیندازند، اما دربارهٔ این جنبهٔ موضوع هنوز اطلاعات زیادی نداریم.»‌

euronews
پژوهشگران آلمانی از یک زیردریایی کوچکی برای یافتن محل تسلیحات دفن شده بهره می‌برندeuronews

یکی از شیوه‌های مرسوم در خنثی‌سازی این مهمات، انهدام آنها به‌وسیلهٔ انفجارهای کنترل‌شده است و دانشمندان امیدوارند که تشخیص جای دفن این‌گونه مهمات و زباله‌های شیمیایی به یافتن شیوه‌های مؤثرتری برای از میان بردن آنها و کاستن از خطرات زیست‌محیطی‌شان بینجامد.

برآورد می‌شود تنها در سواحل دریای شمال و دریای بالتیک به‌ویژه که نزدیک به آلمان هستند حدود ۱/۸ میلیون تن تسلیحات معمولی و شیمیایی دفن شده باشد.

«هفتهٔ سبز اروپا» که در سال جاری از روز ۳ مه آغاز شده است، برنامه‌ای اروپایی است که با هدف پاکسازی زیست‌بوم از انواع آلاینده‌ها اجرا می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«هفتهٔ سبز اروپا»؛ چرا صید کف‌روبانه و زیاده‌ماهیگیری ویرانگر است؟

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟

چرا نباید آهوبچه‌ای را که در طبیعت تنها می‌‌یابید نجات دهید