لواندا؛ ابرشهری آفریقایی که در انتظار کشف شدن است

لواندا؛ ابرشهری آفریقایی که در انتظار کشف شدن است
Copyright Euronews
Copyright Euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پایتخت آنگولا شهری ساحلی و پیوسته در تغییر است که دیدنی‌های بسیار دارد، از معماری دوران استعمار پرتغال گرفته، تا موسیقی‌های مختلف، سواحل ماسه‌ای جذاب و ماهی‌های سوخاری با طعم به‌یاد ماندنی.

آگهی

فرهنگ آنگولا که از دیرباز غنی بوده و از قرن ۱۶ تحت تأثیر فرهنگ پرتغال قرار گرفته، امروز جذابیت‌های بسیاری در سنت، فرهنگ، و آشپزی خود برای گردشگران دارد.

لواندا، پایتخت آنگولا با بیش از ۸ میلیون نفر جمعیت یکی از مراکز مهم فرهنگی و شهری آفریقا است. زبان رسمی شهر پرتغالی است. این شهر ساحلی که پیوسته در حال تغییر است دیدنی‌های بسیار دارد، از معماری دوران استعمار پرتغال گرفته تا جاهایی برای شنیدن موسیقی‌های مختلف، سواحل ماسه‌ای جذاب و ماهی‌های سوخاری با طعم به‌یاد ماندنی.

لواندا نقطه عزیمت خوبی است به سوی دیدنی‌های این کشور آفریقایی که سواحل بکر طولانی،‌ جنگل‌های بارانی، دشت‌های وسیع و کویری بزرگ و آب‌وهوایی چهارفصل دارد.

باید سری به بخش کهن لواندا زد که آثار باقیمانده از دوران حکومت پرتغالی‌ها در قرن ۱۶ را در خود دارد، آثاری نظیر «قصر آهن» و «قلعهٔ سائو میگوئل». بعد می‌توان از قدمگاه ساحلی «آونیدا فور دو فوریه‌رو» بازدید کرد که به تازگی در کرانهٔ خلیج لواندا بازسازی شده و سه کیلومتر درازا دارد

لواندا برای عاشقان ساحل و دریا جذابیت‌های بسیاری دارد. از امکان شنا و موج‌سواری تا پرواز با چتر روی خط وسیع ساحلی.

قدمگاه ساحلی پر از بار و رستوران و فروشگاه‌های رنگارنگ است و موسیقی با سبک‌های پرجنب‌وجوشی نظیر «کیزومبا» این در این فضا موج می‌زند و بهترین رقصندگان کشور هر یکشنبه شب در این محل جمع می‌شوند. اهالی شهر خونگرم و پذیرا هستند و مهمانان را به رقص و همراهی دعوت می‌کنند.

سنت آشپزی آنگولا هم غنی است و طرفداران غذاهای دریایی را راضی می‌کند. در لواندا تأثیر تاریخ معاصر بر غذاهای سنتی مشهود است. اهالی لواندا آبجو را دوست دارند و همچنین به خاطر تأثیر پرتغالی‌ها علاقه خاصی هم به شراب پیدا کرده‌اند. باید خوراک جوجه «موامبا» و همچنین خوراک ملی یعنی «موفِت» آنگولایی را چشید که از ماهی و لوبیا و سیب‌زمینی شیرین تهیه می‌شود. دسر نارگیلی معروف «کوکادا آمارلا» هم برای سوغات بردن خوب است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نمونه‌هایی از هنرهای دستی مخصوص آنگولا شامل جواهرات دست‌ساز، کنده‌کاری و مجسمه‌های چوبی حیوانات و نیز ماسک‌های سنتی «موانا پو» را می‌توان در بازارچه‌های محلی لواندا پیدا کرد.

بهترین وسیله برای دور زدن در پایتخت تاکسی است و البته می‌شود از تاکسی مینی‌بوسی‌های مشترک هم استفاده کرد که رنگ آبی و سفید دارند و همه جای شهر پیدا می‌شوند.

اپلیکیشن‌هایی هم برای گرفتن تاکسی تلفنی موجود است نظیر «کوبینگا» و «تی‌لوا»، و اگر گردشگران بودجه کافی داشته باشند تجربه قطار میان دو ساحل که از دارالسلام تانزانیا در شرق آفریقا تا لوبیتوی آنگولا در غرب آن می‌آید بسیار جذاب است.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

سیاحت در آنگولا؛ مجموعه لوکس مانگای پذیرای مهمانان در دوران کووید

سیاحت در آنگولا؛ نگاهی به یکی از تالاب‌های بکر جهان