Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آخرین تلاش نتانیاهو برای باقی ماندن در قدرت؛ آیا ائتلاف علیه او به نتیجه می‌رسد؟

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در آخرین مانور تلاش کرد تا مخالفان را از تشکیل «دولت تغییر» منصرف کند، در حالی که گزارش رسانه‌ها می‌گوید توافق برای برکناری فردی که طولانی‌ترین رهبری اسرائیل را داشته، نزدیک است.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در آخرین مانور تلاش کرد تا مخالفان را از تشکیل «دولت تغییر» منصرف کند، در حالی که گزارش رسانه‌ها می‌گوید توافق برای برکناری فردی که طولانی‌ترین رهبری اسرائیل را داشته، نزدیک است.

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی، یائیر لاپید که تا روز چهارشنبه برای تشکیل ائتلاف پس از چهار انتخابات بی‌نتیجه فرصت دارد، در حال اتحاد با احزاب راست، میانه رو و چپ است.

احزاب ائتلاف جدید، اشتراک‌های اندکی با یکدیگر دارند و تنها نقطه مشترک آن‌ها درخواست خاتمه فعالیت ۱۲ ساله نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود است.

شانس موفقیت یائیر لاپید به نفتالی بنت، سیاستمدار راستگرای افراطی بستگی دارد که حزب او شش کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را در اختیار دارد و با ائتلاف با این حزب تشکیل دولت جدید ممکن خواهد شد.

انتظار می‌رفت که بنت ۴۹ ساله، اوایل روز یکشنبه اعلام کند که آیا با لاپید که حزب میانه او یعنی «یش عتید» در آخرین انتخابات، پس از حزب لیکود رتبه دوم را کسب کرد متحد می‌شود یا نه.

با این حال نفتالی بنت، رهبر حزب یامینا روز یکشنبه سایر قانون‌گذاران این حزب را برای بحث در مورد گام‌های بعدی خود گرد هم آورد. اغلب رسانه‌های اسرائیلی پیش‌بینی می‌کردند که بنت با طرحی موافقت کند که طبق آن وی به‌عنوان نخست وزیر جانشین نتانیاهو شود و بعد در توافق چرخشی جای خود را به لاپید دهد.

چنین توافقی پیش از این یعنی زمانی که هنوز درگیری بین اسرائیل و شبه نظامیان در غزه آغاز نشده بود، نزدیک بود اما با شروع درگیری‌ها بنت این بحث را متوقف کرد. درگیری‌ها پس از ۱۱ روز با آتش‌بس پایان یافت. بنت در روزهای اخیر سکوت خود را حفظ کرده است.

بنت برای تشکیل دولت با لاپید ابتدا باید قانون‌گذاران حزب خود را علیرغم نزدیکی سیاسی به حزب لیکود نتانیاهو قانع کند.

حزب یامینا در بیانیه‌ای که پس از جلسه امروز منتشر کرد گفت که نفتالی بنت برای تشکیل دولت و جلوگیری از برگزاری انتخابات پنجم حمایت‌های همه‌جانبه را از اعضای قانونگذار حزبش دریافت کرده است.

در این بیانیه مشخص نشده است که آیا توافق حاصل شده است یا خیر اما یکی از رسانه‌های اصلی اسرائیلی اعلام کرد که بنت به قانونگذاران گفته است که «به سمت دولت تغییر در حال حرکت است.»

حزب یامینا تصریح کرد که ممکن است در اواخر روز یکشنبه اعلامیه دیگری منتشر شود.

با این حال به نظر می‌رسد که ائتلاف ضد نتانیاهو شکننده باشد و به حمایت اعضای عرب پارلمان که مخالف بسیاری از برنامه‌های بنت هستند نیاز داشته باشد.

آخرین تلاش‌های نتانیاهو نقش بر آب شد

اما از طرف دیگر نتانیاهوی ۷۱ ساله روز یکشنبه پیشنهادی سه جانبه ارائه داد که به نفع گیدئون سار دیگر سیاستمدار راستگرا کنار برود. طبق طرح نتانیاهو، سار می‌تواند به مدت ۱۵ ماه نخست وزیر شود، سپس نتانیاهو برای مدت دو سال این پست را در اختیار می‌گیرد و سپس مابقی دوره نفتالی بنت رهبری دولت را در دست خواهد گرفت.

نتانیاهو در بیانیه‌ای ویدئویی درباره این پیشنهاد گفت: «ما در یک لحظه سرنوشت ساز برای امنیت، سرشت و آینده اسرائیل هستیم.» وی از دو رهبر احزاب راست اسرائیل خواست تا ملاحظات شخصی را کنار بگذارند و قدم‌های گسترده و حتی بی‌سابقه را بردارند.

با این حال، سار وزیر سابق کابینه لیکود به سرعت این پیشنهاد را رد کرد و در توییتر نوشت: «موقعیت و تعهد ما برای پایان دادن به حکومت نتانیاهو تغییر نکرده است.» اما تاکنون بنت نسبت به این پیشنهاد واکنشی نشان نداده است.

اگر لاپید ۵۷ ساله نتواند تا روز چهارشنبه دولت تشکیل دهید احتمالا انتخابات پنجم در راه خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان نتانیاهو پس از ۱۲ سال؛ نفتالی بنت به عنوان نخست وزیر جدید اسرائيل انتخاب شد

قطعنامه دولت اسرائیل در مخالفت با به رسمیت شناختن تشکیل کشور فلسطینی با رای قاطع پارلمان تصویب شد

نتانیاهو و مخالفان بر سر تشکیل «دولت وحدت ملی» در اسرائیل به توافق رسیدند