اسماعیل خویی، چهره ماندگار شعر و ادبیات فارسی در تبعید درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
khoee
khoee   -   کپی رایت  AP Photo

اسماعیل خویی، یکی از شاعران تاثیرگذار نیم قرن اخیر ایران در بیمارستانی در شهر لندن درگذشت. سبا خویی، دخترش در یک پست فیس بوکی نوشت که پدرش بدلیل ذات الریه شدید در بیمارستان بستری شده بود.

اسماعیل خویی ۸۳ سال در این جهان زیست.

اسماعیل خویی یک بار خواسته و بار دیگر ناخواسته برای اقامت به بریتانیا رفت. اولین بار برای ادامه تحصیل در اواخر دهه سی شمسی و دومین بار دست به مهاجرت اجباری زد پس از انقلاب ایران در سال ۵۷.

اسماعیل خویی یکی از فعال ترین عضوهای کانون نویسندگان ایران در دهه های اخیر بود. شاعر و نویسنده ای که خود را «بی درکجا» می خواند و مخالف سیاست های جمهوری اسلامی ایران بود. اسماعیل خویی پس از دریافت مدرک دکترا در بریتانیا در سال ۱۳۴۴ به ایران بازگشت. وی در سال های انتهایی به انقلاب ایران به جریان چریک های فدایی خلق ایران نزدیک شد و رابطه بسیار نزدیکی با برخی از اعضای برجسته چریک های فدایی خلق پیش از انقلاب، مسعود احمدزاده و امیرپرویز پویان، و همچنین نمایشنامه نویس و شاعر سعید سلطانپور داشت. اسماعیل خویی پس از اعدام سعید سلطانپور در سال ۱۳۶۰ مخفی شد و در سال ۱۳۶۳ ایران را برای همیشه ترک کرد.

این شاعر در سال ۲۰۱۰ جایزه ادبی فریدریش روکرت را دریافت کرد. شعرهای اسماعیل خویی تا امروز به انگلیسی، روسی، فرانسه، آلمانی، هندی، و اوکراینی نیز ترجمه شده‌اند.