Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هکرهای دل‌رحمِ نظام بهداشتیِ ایرلند نرم‌افزار رمزگشایی را رایگان دادند

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از تبهکاران سایبری برای خودشان آئین‌نامه اخلاقی دارند و می‌گویند قصد ندارند جان افراد را به خطر بیندازند.

آگهی

برخی از تبهکاران سایبری برای خودشان آئین‌نامه اخلاقی دارند و می‌گویند قصد ندارند جان افراد را به خطر بیندازند.

هکرهایی که در نظام پزشکی و بهداشتی ایرلند اختلال گسترده ایجاد کرده بودند، دل‌شان به رحم آمد و نرم‌افزار ویژه رفع هک را به رایگان به آنها ارائه دادند.

گروه باج‌افزار «کانتی» اخیرا با حمله سایبری به سامانه خدمات بهداشتی ایرلند، ۱۴ میلیون پوند (۲۰ میلیون دلار) برای بازیابی خدمات پس از هک کردن آن درخواست کرده بودند. اما اکنون مجرمان سایبری ابزار لازم برای باز کردن قفل را رایگان می‌دهند.

دولت ایرلند می‌گوید که این نرم افزار را آزمایش می‌کند و اصرار دارد که این پول را به هکرها پرداخت نکرده و نخواهد کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کانتی همچنین تهدید کرده است که در صورت پرداخت نشدن باج، داده‌های دزدیده شده را منتشر کرده یا به فروش می‌رساند. این گروه از طریق شبکه دارک‌نت خطاب به مسئولان سامانه خدمات بهداشتی ایرلند پیام داده است: «ما ابزار رمزگشایی برای شبکه شما را به صورت رایگان ارائه می‌دهیم. اما این را بدانید که اگر برای حل و فصل موضوع با ما تماس نگیرید، ما داده‌های خصوصی زیادی را خواهیم فروخت یا منتشر خواهیم کرد.»

باج بی باج

دولت ایرلند ظاهرا قصد ندارد زیر بار این باج‌خواهی برود. استفان دانلی، وزیر بهداشت ایرلند گفت: «دولت تاکنون هیچ باجی نه مستقیماً و نه غیرمستقیم و از طریق شخص ثالث یا راه دیگری پرداخت نکرده و هیچ گونه باجی هم پرداخت نخواهد شد.»

وی در مورد پیشنهاد غافلگیرکننده هکرها برای ارائه رایگان نرم‌افزار رمزگشایی گفت: «این برای ما تعجب‌آور بود. تیم فنی ما در حال آزمایش این ابزار است و نخستین بررسی‌ها درباره عملکرد آن مثبت است.»

این که مجرمان باج‌افزاری، ابزار رمزگشایی خود را به ایگان در اختیار قربانی قرار دهند، بی‌پیشینه نیست. برخی از تبهکاران سایبری برای خودشان آئین‌نامه اخلاقی دارند و می‌گویند قصد ندارند جان افراد را به خطر بیندازند. در یک مورد، هکرهایی که به طور تصادفی یک بیمارستان را از مدار خارج کرده بودند وقتی متوجه اشتباه خود شدند، یک رمزگشای رایگان به این مرکز درمانی دادند.

در مقابل، برخی اپراتورهای باج‌افزار هم هستند که اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند و ظاهراً از دیدن هرج و مرج در هنگام اخاذی پول از قربانیانشان لذت می‌برند.

تنها در سال ۲۰۲۰ صدها مرکز بهداشتی در ایالات متحده مورد حمله قرار گرفتند.

هنوز انگیزه دقیق باند تبهکاری کانتی از این حمله معلوم نیست. آنها دقیقا می‌دانستند كه دارند به یک سامانه بهداشتی حمله می‌كنند و احتمالا اکنون دچار دلرحمی و عذاب وجدان شده‌اند. این احتمال هم وجود دارد که آنها تحت فشار دولت، نیروهای امنیتی یا سایر هکرها مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند. اما آنچه معلوم است این است که آنها همچنان با تهدید به انتشار آنلاین اطلاعات خصوصی امیدوارند که بتوانند به پولی دست بیابند.

کلید رمزگشایی یک برنامه رایانه‌ای است که آسیب‌های وارد شده توسط باج افزار را برطرف می‌کند. گروه‌های باج‌افزاری معمولاً داده‌های موجود در شبکه‌های قربانیان و پرونده‌های آن را طوری به هم ریخته و رمزگذاری می‌کنند که بدون کلید رمزگشایی، استفاده‌ناپذیر باشد.

دولت ایرلند می‌گوید بیمارستان‌ها و نظام مراقبت‌های بهداشتی با بهره‌گیری از ابزار رمزگشایی پیشنهاد شده سریع‌تر می‌توانند کار سامانه خود را به حالت عادی برگردانند تا این که بخواهند روند بازسازی سامانه را از صفر شروع کنند.

وزارت بهداشت ایرلند پنجشنبه گذشته مورد حمله قرار گرفت و جمعه گذشته نیز حمله مشابهی به سامانه خدمات بهداشتی شد. وزارت بهداشت ایرلند تأثیر این حمله سایبری را «فاجعه بار» توصیف کرده است.

دیوان عالی ایرلند حکمی را به نفع وزارت بهداشت ایرلند صادر کرده که برابر آن استخراج، همرسانی و انتشار داده‌های دزدیده شده به دست هکرهای مستقر در روسیه یا هر جای دیگری ممنوع خواهد بود. مطابق دستور دیوان عالی، ممنوعیت انتشار این داده‌ها برای رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، گوگل و فیسبوک نیز اعمال می‌شود و بنابراین دامنه امکان انتشار داده‌ها شدیدا محدود شده است.

مقامات بهداشتی ایرلند گفته‌اند که یورش هکرها همه بخش‌های خدمات درمانی و بهداشتی این کشور را تحت تأثیر قرار داده و از جمله اختلال عمده‌ای در خدمات پرتودرمانی به وجود آورده است. بسیاری از بیماران پرتودرمانی نیز به بیمارستان‌های خصوصی فرستاده شده‌اند.

در پی این حمله، کلیه خدمات بیمارستانی سرپایی لغو شده و بر این اساس کولونوسکوپی تا ۸۰ درصد و شیمی‌درمانی و خدمات غیر اورژانسی روزانه تا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صلیب سرخ خواستار توقف حملات سایبری به مراکز درمانی و پزشکی شد

اسرائيل برای مقابله با حملات آنلاین ایران، «گنبد سایبری» راه‌اندازی می‌کند

۱۰ کشور قوی و ضعیف از نظر امنیت سایبری؛ ایران در کدام گروه جای می‌گیرد؟