وزیر لبنانی که کشورهای عرب خلیج فارس را به ایجاد داعش متهم کرده بود، استعفا داد

شربل وهبه، وزیر خارجه مستعفی لبنان
شربل وهبه، وزیر خارجه مستعفی لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس سخنان شربل وهبه را «توهین‌آمیز» و «نژادپرستانه» خوانده‌اند.

آگهی

شربل وهبه، وزیر امور خارجه لبنان، که گفته بود گروه داعش به کمک کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تشکیل و در عراق و سوریه مستقر شده، پس از واکنش شدید مقامات این کشورها، روز چهارشنبه ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) از سمت خود استعفا داد.

وی که در این روز برای تسلیم استعفای خود به رئیس جمهوری میشل عون در کاخ او حضور یافته بود، گفت که رئیس جمهوری استعفای او را پذیرفته و به این ترتیب از «وظایف و مسئولیت‌ها»ی خود فارغ شده است.

شربل وهبه سیاستمداری نزدیک به میشل عون و مانند او مارونی است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وهبه که اتهام علیه دولت‌های عربی را اخیرا در یک گفتگوی تلویزیونی مطرح کرده بود، در توضیح استعفای خود گفت که این تصمیم در پیوند با «آخرین تحولاتی بوده که با اظهارات تلویزیونی» او همراه شده است. وی گفت که نمی‌خواهد از این رویداد «برای آسیب رساندن به لبنان و لبنانی‌ها» استفاده شود.

وهبه عصر روز دوشنبه در جریان بحث و گفتگو در یک کانال آمریکایی به زبان عربی، کشورهای پادشاهی محافظه‌کار و ثروتمند خلیج فارس را مسئول ظهور و به قدرت رسیدن داعش معرفی کرد. او که از سخنان شرکت‌کننده دیگر این برنامه از عربستان برآشفته بود، خطاب به او گفت «اجازه نمی‌دهم یک بادیه‌نشین به من توهین کند».

یک روز پس از این ماجرا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و کویت سفیر یا کاردار لبنان در پایتخت‌های خود را احضار و نسبت به این اظهارات اعتراض کردند. دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نیز از اظهارات وزیر لبنانی انتقاد کرد. مقامات کشورهای شیخ نشین خلیج فارس سخنان شربل وهبه را «توهین‌آمیز» و «نژادپرستانه» خوانده‌اند.

دولت عربستان با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن سخنان وزیر لبنانی، آن را «شرم‌آور» خواند. روابط عربستان سعودی و لبنان در سال‌های اخیر متشنج شده است و ریاض به ویژه از نفوذ منطقه‌ای حزب‌الله، متحد رقیب بزرگش ایران ناراضی است.

در حالی که مسئولان لبنانی اغلب از توان کشورهای ثروتمند خلیج فارس برای کمک به اقتصاد در حال فروپاشی خود صحبت می‌کنند، این ماجرا اکنون برای بیروت دردسر ایجاد کرده است.

دولت فعلی لبنان خود یک دولت مستعفی است و فقط مدیریت امور جاری کشور را بر عهده دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا چارچوبی قانونی برای تحریم‌های هدفمند علیه لبنان تعیین کرد

کشاورزان لبنانی خواستار لغو ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی به عربستان شدند

درخواست فرانسه از اتحادیه اروپا: مسئولان لبنانی را تحت فشار قرار دهید