Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست‌وزیر آلبانی: بازیگران دیگر غرب بالکان خوش‌نیتی اروپا را ندارند

نخست‌وزیر آلبانی: بازیگران دیگر غرب بالکان خوش‌نیتی اروپا را ندارند
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Giorgia Orlandiیورنیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

غرب بالکان هنوز کاملا بخشی از اتحادیه اروپا نشده، و همین آن را به محدوده‌ای خاکستری تبدیل کرده که دیگر بازیگران را جذب خود می‌کند.

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی به‌تازگی برای سومین بار در این سمت قرار گرفته است. درخواست این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا امسال هم در کانون مناظره‌های انتخابات پارلمانی این کشور بود.

به‌منظور آگاهی‌یافتن از کم‌وکیف مذاکرات عضویت آلبانی در اتحادیه اروپا، یورونیوز گفتگویی را با ادی راما، نخست وزیر این کشور ترتیب داده که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

یورونیوز: درخواست آلبانی برای پیوستن به اتحادیه اروپا، در نخستین نشست مذاکرات میان رهبران آلبانی و رهبران اتحادیه گامی به پیش برداشته شده است. گام اخیر تا چه اندازه اهمیت دارد؟

ادی راما: گفتنش دشوار است، چون باید این گام‌ها را چندسال پیش بر می‌داشتیم و دوباره و دوباره تلاش می‌کردیم. اما این اتفاق به‌خاطر شیوهٔ کار داخلی شورای اروپا نیفتاد و امیدواریم که این‌بار مثل سابق نباشد اما می‌دانیم که کار در نهایت آسان نیست.

یورونیوز: اگر مذاکرات به بن‌بست برسد چه خواهید کرد؟

راما: برنامهٔ خاصی نداریم غیر از آن که دوباره کارمان را برای رسیدن به این هدف ادامه می‌دهیم چون برای ما عضویت در اتحادیه اروپا فقط یک مقصود یا هدف سیاسی نیست، اروپا برای ما حکم دین و ایمان را دارد و در آلبانی کسی به دین و ایمانش خیانت نمی‌کند. حقیقت این است که اتحادیه اروپا یک تعهد و پیمان است و ما درعین‌حال مدیون ایم که آن را به‌دست فرزندان‌مان برسانیم و برای همین است که فقط و فقط سخت تلاش خواهیم کرد تا آلبانی را به یک کشور کارآمد اروپایی تبدیل کنیم.

یورونیوز: یکی از وعده‌های سیاسی شما از ابتدای کارتان عضویت آلبانی در اتحادیه اروپا بوده است، حالا که این‌همه سال گذشته، عضویت در اروپا برای آلبانی چه اهمیتی دارد؟

راما: این عضویت به اندازهٔ همان روز اول برای ما اهمیت دارد، آلبانیایی‌ها هرگز از کوشش برای پیوستن به اروپا خسته نشده‌اند، البته به‌دنبال این تلاش‌ها ناامیدی‌هایی هم آمده و اروپا هم در وفاکردن به وعده‌هایش چندان خوب عمل نکرده است. اما ما تکلیف خودمان را انجام داده‌ایم و انجام می‌دهیم و گفته‌ام اروپا برای ما همان است که به‌هنگام خروج‌مان از کمونیسم بود. در تاریخ‌ معاصر ما، این نخستین بار است که خودمان مسیرمان را انتخاب می‌کنیم. پیش از این هرگز این حق انتخاب را نداشته‌ایم. دیگران برای ما انتخاب می‌کردند و در محیطهای مختلفی قرار گرفته‌ایم که هیچکدام آن محیطی که خودمان می‌خواستیم یعنی اتحادیه اروپا نبوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یورونیوز: حال که عضویت شما در اتحادیه اروپا بیش از انتظار طول کشیده گویا غرب بالکان به آوردگاه قدرتهای خارجی تبدیل شده است.‌ موضع آلبانی در این میان چیست؟

راما: منطقه غرب بالکان از آنجا که هنوز به‌طور کامل به بخشی از اتحادیه اروپا تبدیل نشده است، به محدوده‌ای بینابینی و خاکستری تبدیل شده که دیگربازیگران منطقه‌ای را به خود جذب می‌کند، بازیگران ثالثی که خوش‌نیتی اتحادیه اروپا را ندارند و به ارزش‌ها و اصول اروپایی چندان مقید نیستند. اما بااین‌حال من هیچ‌گونه خطر فوری را متوجه آلبانی نمی‌بینم چون آلبانیایی‌ها هوادار دوآتشهٔ غرب و اتحادیهٔ اروپا هستند. اما دیگر کشورهای منطقهٔ ما کم‌وبیش ناگزیرند با نفوذ و تأثیر بازیگران دیگر دست‌وپنجه نرم کنند.

یورونیوز: آلبانی طی چند سال گذشته، به‌ویژه در زمینهٔ مبارزه با فساد و ایجاد اصلاحات، شاهد تغییرات عمده در قانون اساسی خود بوده و وضعیت آن بهتر شده اما این کافی نیست. فکر می‌کنید آلبانی، به‌ویژه در زمینهٔ تحقق حاکمیت قانون، چقدر پیشرفت کرده است؟

راما: میان عضویت در اتحادیه اروپا و ورود تمام‌وکمال به مذاکرات عضویت در این اتحادیه تفاوت زیادی هست.‌ ما امروز آمادهٔ آن نیستیم که عضو اتحادیه اروپا بشویم، شکی در این نیست. اما امروز در جایگاهی هستیم که بتوانیم به‌طور کامل وارد مذاکرات عضویت بشویم و نقطهٔ تناقض‌آمیز کار اینجاست، یعنی همین‌جاست که اروپا گاه به ما بی‌اعتنایی و حتی با ما دورویی می‌کند، چون آلبانی شایسته ورود تمام‌وکمال به مسیر مذاکرات عضویت هست. همین و بس.

یورونیوز: آیا فکر می‌کنید پیشرفتی که به آن اشاره کردید به انتخاب‌شدن دوبارهٔ شما کمک کرده است؟

راما: فکر می‌کنم مردم آلبانی به‌روشنی می‌دانند که کار من هنوز در این زمینه تمام نشده و بنابراین سومین دوره تصدی من دوره اتمام این کار است،‌ و معنایش پاداش‌گرفتن برای وعده‌ها یا کارهای ناتمام نیست.

یورونیوز: مایلم به مسئلهٔ توسعهٔ مرزهای اروپا در غرب بالکان بپردازم. سندی غیررسمی در بروکسل دست‌به‌دست می‌شود که در آن ادعا شده باید مرزهای غرب بالکان را دوباره ترسیم کرد. رئیس جمهوری مقدونیه دراین‌باره گفت که چنین کاری فاجعه‌بار خواهد بود. نظر شما دراین‌باره چیست؟

راما: برداشت من بسیار روشن است تا جایی که به ما مربوط می‌شود، و البته منظورم از این «ما» تمامی بازیگران است، چه اتحادیه اروپا و ایالات متحده، چه بازیگران منطقه‌ای، تا جایی که به ما مربوط می‌شود، اگر با یک رویکرد بسیار روشن و واضح با وضعیت کنونی برخورد نکنیم، ناکامی به‌بار خواهد آورد و سروکلهٔ انواع ایده‌ها و نظرات عجیب و ابلهانه پیدا خواهد شد، چون وضعیت کنونی گزینهٔ به حساب نمی‌آید. وقتی اختلاف‌نظرهای جدی با هم داریم، باید قبول کنیم که اختلاف داریم اما باید درعین‌حال بکوشیم که با همکاری در این منطقه نوعی ناحیهٔ شنگنِ کاملا کارآمد ایجاد کنیم که آزادی‌های رفت‌وآمد اروپا‌ تماما در آن جریان داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان آلبانی به کابینه جدید تحت سیطره زنان رای داد

جهان پساکووید چگونه است؟ گفتگوی ویژه با استادان اقتصاد، جامعه و تاریخ

وقتی آلبانی مهاجران ورودی ایتالیا را می‌پذیرد؛ ترفندی تبلیغاتی یا راهی برای جبران گذشته تاریخی؟