Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تپه‌نگاری غول چماقدار برهنه در انگلیس بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد

غول سرن اباس
غول سرن اباس Copyright PeteHarlow /Wikipedia
Copyright PeteHarlow /Wikipedia
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد که قدمت یک تپه‌نگاری گچی از غولی برهنه در انگلیس بر خلاف تصورات قبلی به بیش از هزار سال می‌رسد.

آگهی

تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد قدمت یک تپه‌نگاری گچی از غولی برهنه در انگلیس بر خلاف تصورات قبلی به بیش از هزار سال می‌رسد.

غول سرن اباس (Cerne Abbas Giant) که از طریق چمن‌زنی و پرکردن قالب‌های گچی در تپه‌ای در ناحیه دورست انگلیس ساخته شده است، شکل آدمی لخت با آلتی برهنه را دارد که چماقی در دست گرفته است. این غول که ۵۵ متر طول دارد بزرگترین تپه‌نگاری گچی‌ است که تا کنون شناخته شده است.

کارشناسان از موسسه حفظ منابع طبیعی «نشنال تراست» بریتانیا که ۱۲ ماه ذرات رسوب این سازه را مورد تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی پیشرفته قرار داده‌اند می‌گویند که تاریخ ساخت این غول گچی چماقدار به حدود قرن ۱۰ میلادی بازمی‌گردد.

پژوهشگران برای اینکه سن ذرات رسوب را تخمین بزنند از روشی استفاده کردند که نشان می‌داد دانه‌های شن و ماسه‌ی سازه آخرین بار چه زمانی در معرض نور خورشید بوده‌اند. نتایج آزمایش‌ها بیانگر آن بود که عمیق‌ترین لایه داخل این سازه حدود سال ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ سال پیش روی زمین بوده و نور خورشید را دیده است.

مارتین پاورث، باستان‌شناس ارشد در موسسه نشنال تراست، می‌گوید: «پیش از این فرضیه‌های مبهم مختلفی درباره این تپه‌نگاری وجود داشت. قدمت آن اما به دوره پیشاتاریخ یا رومیان بازنمی‌گردد، بلکه به‌نوعی آنگلو‌ساکسون است یعنی دوره قرون وسطی.»

مایک آلن، باستان‌شناس، که در تحقیق روی حلزون‌های میکروسکوپی موجود در رسوب شرکت داشته با تایید این مطلب می‌گوید: «این چیزی نیست که انتظارش را داشتیم.»

او افزود: «بسیاری از باستان‌شناسان و مورخان تصور می‌کردند که این غول متعلق به دوران پیش از تاریخ یا پس از قرون وسطی باشد. با این حال همه اشتباه می‌کردند و این باعث هیجان‌انگیزتر شدن نتایج ما می‌شود.»

شماری از اسطوره‌های شفاهی محلی می‌گویند که او هرکول بوده است، شماری دیگربر این باورند که این یک غول بزرگ کشته شده توسط اهالی روستا است که پس از خوردن دام‌ها روی تپه خوابیده بوده است.

با این حال و با توجه به سال ثبت خانقاه سرن در نزدیکی تپه، که به سال ۹۷۸ میلادی برمی‌گردد، پاره‌ای از باورهای محلی بر این پایه قرار دارد که این غول برای دور کردن مردم از پرستش خدای اولیه آنگلوساکسون به نام هیلیث قالب‌گیری شده است. با این حال معلوم نیست که واقعا دلیل آن همین باشد.

گوردون بیشاپ، رئیس انجمن تاریخی سرن، می‌گوید به نظر می‌رسد این غول از اهمیتی مذهبی، هرچند بت‌پرستانه، برخوردار بوده است.

به دلیل باران‌های زیاد و کمبود دام در منطقه برای چرا از علف‌های این تپه، موسسه حفاظت از منابع طبیعی نشنال تراست وظیفه کوتاه‌کردن چمن‌های این ناحیه را بر عهده گرفته و هر ۲۵ سال سازه گچی را بازسازی می‌کند. برای آخرین عملیات بازسازی این غول حدود ۱۷ تن گچ استفاده شده بود.

در سال ۱۹۲۱ میلادی فردی به نام والتر لانگ کارزاری برای پوشاندن آلت تناسلی غول در انگلیس به راه انداخته بود، با این حال علی‌رغم جلب موافقت چندین اسقف نتوانست هدف خود را عملیاتی کند.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف اسباب‌بازی جنسی به شکل آلت تناسلی با قدمت ۲ هزار سال در انگلستان

شئ مرموز صحرای یوتا از تپه‌های رومانی سر درآورد

یک کاخ دوره هخامنشی در خراسان کشف شد