Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

فلسطینی‌ها می‌گویند در توییتر، اینستاگرام و فیس‌بوک سانسور شده‌اند

فلسطینی‌ها می‌گویند در توییتر، اینستاگرام و فیس‌بوک سانسور شده‌اند
فلسطینی‌ها می‌گویند در توییتر، اینستاگرام و فیس‌بوک سانسور شده‌اند Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاربران فلسطینی شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که با حذف حساب‌های کاربری در توییتر یا مسدود شدن برخی گزینه‌ها در اینستاگرام، نمایش واقعیت ناآرامی‌های بیت‌المقدس سانسور شده است.

آگهی

کاربران فلسطینی شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که با حذف حساب‌های کاربری در توییتر یا مسدود شدن برخی گزینه‌ها در اینستاگرام، نمایش واقعیت ناآرامی‌های بیت‌المقدس سانسور شده است.

بخش شرقی بیت‌المقدس از جمعه گذشته شاهد درگیری‌های خشونت‌بار پلیس اسرائیل با معترضان فلسطینی در اطراف مسجدالاقصی بوده است.

این تنش‌ها زمانی به یک رویارویی نظامی همه‌ جانبه تبدیل شد که در آن گروه‌های فلسطینی مستقر در نوار غزه در حمایت از اعتراض‌های بیت‌المقدس اقدام به پرتاب موشک به سمت اسرائیل کردند و اسرائیل نیز به این حملات پاسخ داد.

موج جدید اعتراض فلسطینی‌ها به دنبال احتمال اخراج شماری از ساکنان محله شیخ جراح از خانه‌هایشان آغاز شد. اسرائیل این منطقه در بیت‌المقدس را در جنگ سال ۱۹۶۷ به تصرف خود درآورد. سازمان ملل هشدار داده است که تنش‌ها به سمت «یک جنگ تمام عیار» پیش می‌رود.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، فلسطینیان در رسانه‌های اجتماعی به‌طور گسترده عکس‌ها و ویدئوهایی از برخورد نیروهای اسرائیلی با ساکنان بیت‌المقدس را به اشتراک گذاشته‌اند.

رسانه‌های اجتماعی همچنان ابزاری مهم برای فلسطینیان هستند که بسیاری از آن‌ها معتقدند پوشش سنتی رسانه‌ها، واقعیت بحران را به اندازه کافی منعکس نمی‌کنند.

صدی سوشال که وب سایتی در راستای حفاظت از محتوای آنلاین به اشتراک گذاشته از سوی فلسطینی‌ها طراحی شده است اعلام کرد در هفته گذشته ۲۰۰ مورد محدودیت درباره انتشار مسائل مربوط به شیخ شراح و بیت‌المقدس شرقی ثبت کرده است.

این موارد شامل بسته شدن حساب‌ها در توییتر یا اینستاگرام یا مسدود شدن استفاده از برخی ابزارها مانند پخش لایو در اینستاگرام یا محدود کردن دسترسی به محتوااست
ایاد ریفایی
رئیس وبسایت صدی سوشال

ایاد ریفایی، رئیس این وبسایت به خبرگزاری فرانسه گفت: «این موارد شامل بسته شدن حساب‌ها در توییتر یا اینستاگرام یا مسدود شدن استفاده از برخی ابزارها مانند پخش لایو در اینستاگرام یا محدود کردن دسترسی به محتوا با موضوعات مربوط به شیخ جراح، غزه یا بیت‌المقدس است.»

توییتر و فیس‌بوک پاسخ دادند

یکی از سخنگوهای توییتر گفت که حساب‌های کاربری که «به اشتباه توسط یک فیلتر خودکار هرزنامه» هدف قرار گرفتند بازگردانده می‌شوند.

دفاع و احترام به صدای افرادی که از خدمات ما استفاده می‌کنند یکی از ارزش‌های اصلی در توییتر است
توییتر

در بیانیه ارسال شده به خبرگزاری فرانسه آمده است: «دفاع و احترام به صدای افرادی که از خدمات ما استفاده می‌کنند یکی از ارزش‌های اصلی در توییتر است.»

این شبکه اجتماعی تاکید کرد که برای اجرای قوانین ترکیبی از فن‌آوری و بازبینی انسانی را استفاده می‌کند که در این حالت «سیستم‌های خودکار ما به‌طور اشتباه تعدادی از حساب‌ها را هدف قرار دادند.»

سخنگوی فیس‌بوک که شبکه اینستاگرام را نیز در مالکیت خود دارد گفت هشتگ عربی الاقصی «به اشتباه» محدود شده است. این شرکت همچنین اعلام کرد که «یک اشکال فنی» (باگ) میلیون‌ها استوری، هایلایت و آرشیو را در این شبکه تحت تاثیر قرار داد که از جمله آن «حذف» (ناپدید شدن) برخی مطالب فلسطینی‌ها بود.

سخنگوی فیس‌بوک افزود: «ما صمیمانه از ایجاد هر دو موضوع از همه از جمله فلسطینی‌ها [...] عذرخواهی می‌کنیم.»

مروه فطافطه مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه‌ کنشگران دیجیتالی اکسس نو (Access Now) گفت که همچنان کاربران فلسطینی محدودیت‌ها را گزارش می‌کنند.

وی افزود: «عصر جمعه هنگام حمله اسرائیل به نمازگزاران در مسجدالاقصی، فیس‌بوک هشتگ الاقصی را محدود کرد و پخش لایو در اینستاگرام برای بسیاری از کاربران مختل یا مسدود شد.»

وی افزود که توییتر ده‌ها حساب از جمله حساب کاربری مریم برغوثی، یک روزنامه‌نگار فلسطینی را به حالت تعلیق درآورد چرا که او «سرکوب خشونت آمیز نیروهای اسرائیلی علیه فسلطینی‌ها در نزدیکی رام‌الله در کرانه باختری رود اردن را پوشش می‌داد.»

فطافطه خواستار شفافیت و تحقیق در اینباره شد و گفت: «این "اشتباهات فنی" خودسرانه معمولا در اوج زمانی رخ می‌دهد که کنشگران در حال اشتراک اطلاعات و مستندسازی تجاوزات اسرائیل هستند»

حساب کاربری مریم برغوثی که بیش از ۵۰ هزار فالوئر در توییتر دارد توانست بار دیگر فعال شود.

آگهی

ریفایی مدیر صدی سوشال، دولت اسرائیل را به دخالت در شبکه‌های اجتماعی بزرگ برای «سرکوب محتوای دیجیتالی فسلطینی‌ها» متهم کرد اما گفت که این نخستین بار است که محدودیت در دسترسی‌ها گسترده می‌شود.

وی افزود: «این یک وضعیت بسیار جدی است که مانع ما به‌عنوان یک فلسطینی می‌شود تا مانند سایر کاربران این شبکه‌ها در سراسر جهان از حقوق دیجیتالی خود برخوردار شویم.»

ریفایی تصریح کرد که برخی از حساب‌های حذف شده در توییتر بازیابی شده‌اند اما این روند «همچنان ادامه دارد».

اینستاگرام در بیانیه‌ای که روز یکشنبه گذشته منتشر شد گفت که این محدودیت‌ها بر محتوای مربوط به اعتراضات در کلمبیا و حقوق جوامع بومی کانادا و ایالات متحده تاثیر گذاشته است.

این شبکه اجتماعی تصریح کرد که این مشکل را برطرف کرده است اما هند خضری، روزنامه‌نگار فلسطینی با بیش از ۱۸ هزار فالوئر در اینستاگرام گفت که همچنان سانسور می‌شود.

آگهی

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: «من استوری‌هایم را از دست داده‌اند و استوری‌هایم در اینستاگرام دیده نمی‌شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه بسته شدن حساب‌های آلمانی شبکه آرتی در یوتیوب را محکوم کرد

آمریکا ضمن دفاع از راه حل «دو کشور» کمک به نهاد‌های فلسطینی را از سر می‌گیرد

درخواست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ آیا خط مشی واحد در قبال اسرائیل و فلسطین ممکن می‌شود؟