Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قاچاق «بسیار سودآور» زعفران از ایران؛ پلیس اسپانیا ۱۷ نفر را بازداشت کرد

پرورش زعفران در ایران
پرورش زعفران در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بررسی‌های ماموران گمرک و پلیس اسپانیا نشان داد که اعضای این شبکه، زعفران‌های وارداتی را پس از فرآوری، خشکاندن و بسته‌بندی به عنوان زعفران لامانچا (زعفران اسپانیایی) به فروش می‌رسانند.

آگهی

پلیس اسپانیا به کمک ماموران اداره گمرک این کشور ۱۷ نفر را به اتهام قاچاق زعفران از ایران، افزایش مصنوعی حجم این ادویه و فروش آن تحت عنوان زعفران اسپانیایی بازداشت کرد.

به گزارش روزنامه «گاردین» در بریتانیا، ماموران گمرک و پلیس اسپانیا دو سال پیش دریافتند که چند شرکت در حوالی شهر سیوداد رئال در ۱۸۰ کیلومتری جنوب مادرید دست به واردات حجم زیادی زعفران از ایران می‌زنند. بررسی‌های ماموران گمرک و پلیس اسپانیا نشان داد که این شرکت‌ها زعفران‌های وارداتی را پس از فرآوری، خشکاندن و بسته بندی به عنوان زعفران لامانچا (نوعی زعفران اسپانیایی) به فروش می‌رسانند.

در بیانیه پلیس ملی اسپانیا و اداره گمرک این کشور آمده است که این شرکت‌ها برای افزایش حجم محصول خود اغلب بخش‌هایی از گیاه را که نباید به عنوان زعفران به فروش رسانده می‌شد به زعفران اضافه می‌کردند. آنها همچنین از رنگ‌هایی که در اروپا و آمریکا استفاده از آنها در محصولات غذایی ممنوع است، استفاده می‌کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به اعلام پلیس اسپانیا تجارت این شرکت‌ها نه تنها برای آنها «بسیار سودآور» بوده بلکه به صنعت پرورش و فروش زعفران در اسپانیا نیز آسیب زیادی وارد کرده زیرا امکان رقابت با محصولات این شرکت‌ها از نظر قیمت وجود نداشته است.

پلیس اسپانیا در جریان تحقیقات خود در این پرونده با کمک یوروپل بیش از ۲۰۰ حساب بانکی در اتحادیه اروپا و امارات عربی متحده را بررسی کرد. اعضای این شبکه قاچاق زعفران همچنین ۳۵ باب ملک و مستغلات (زمین) خریداری کرده بودند.

علاوه بر ۱۷ نفری که بازداشت شده‌اند، تحقیق درباره ۱۳ فرد دیگر نیز به ظن فرار مالیاتی، پولشویی، قاچاق، عضویت در شبکه تبهکاری و نقض مقررات بهداشت عمومی ادامه دارد.

از زعفران به عنوان گرانترین ادویه جهان یاد می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطر تولید گلخانه‌ای زعفران، گرانترین ادویه جهان را کلید زد

خیز چین برای ورود به تولید گلخانه‌ای زعفران

تجارت زعفران؛ «طلای سرخ» رونق بخش اقتصاد بحران زده یونان