Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اولین دانشگاه چینی ظرف سه سال آینده در اتحادیه اروپا افتتاح می شود

محل احداث نخستین دانشگاه چینی در بوداپست
محل احداث نخستین دانشگاه چینی در بوداپست Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منتقدان احداث شعبه دانشگاه فودان در بوداپست چنین طرحی را نشانه‌ای از نزدیکی بیش از پیش ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان با نظام‌های اقتدارگرا در کشورهایی مانند روسیه و چین می‌دانند.

آگهی

مجارستان با امضای توافقنامه ای با دانشگاه فودان مستقر در شانگهای با احداث نخستین دانشگاه چینی در خاک خود موافقت کرد. 

این دانشگاه که قرار است تا سال ۲۰۲۴ افتتاح شود نخستین دانشگاه چینی در اتحادیه اروپا خواهد بود. مقامات مجارستان امیدوار هستند که احداث این دانشگاه به افزایش سطح آموزش عالی این در این کشور کمک کند. قرار است شش هزار دانشجوی مجارستانی، چینی و خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. 

نام دانشگاه فودان در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان دیده می شود. مجارستان با احداث شعبه ای از این دانشگاه در بوداپست به دنبال جذب سرمایه گذاری های چین است. در مقابل منتقدان احداث شعبه دانشگاه فودان در بوداپست از اختصاص بودجه عمومی به این طرح و فشار بر مالیات دهندگان مجارستانی سخن می گویند. آنها همچنین چنین طرحی را نشانه ای از نزدیکی بیش از پیش ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان با نظام های اقتدارگرا در کشورهایی مانند روسیه و چین ارزیابی می کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گرگی کوراچون، شهردار بوداپست با اشاره به منشور دانشگاه فودان که در آن بر لزوم پایبندی به جهان بینی حزب کمونیست چین تاکید شده طرح احداث شعبه این دانشگاه در پایتخت مجارستان را «خطری جدی برای امنیت ملی» ارزیابی کرده است. 

دولت مجارستان در نظر دارد ۲۰ درصد از هزینه احداث این دانشگاه را از بودجه عمومی تامین کند. مابقی هزینه احداث این دانشگاه از طریق دریافت وامی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری از یک بانک چینی به دست خواهد آمد. 

بوداپست که در سالهای گذشته با مقامات اتحادیه اروپا رابطه پرتنشی داشته است سیاستی را که «گشایش به سوی شرق» می نامد دنبال می کند. دولت ویکتور اوربان در همین راستا همکاری های دیپلماتیک و تجاری با کشورهایی مانند چین، روسیه و ترکیه را افزایش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح کمیسیون اروپا برای مقابله با گسترش نفوذ شرکت‌های چینی در کشورهای عضو

دادستان کل دیوان دادگستری اروپا مجارستان را به نقض قوانین مهاجرتی اتحادیه اروپا متهم کرد

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست