Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمیسر حقوق بشر لهستان نسبت به پیدایش نظام «غیردموکراتیک» در کشورش هشدار داد

کمیسر حقوق بشر لهستان
کمیسر حقوق بشر لهستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسر حقوق بشر لهستان که به طور مستقل از دولت فعالیت می‌کند دولت محافظه کار این کشور را متهم کرد که قصد دارد ساز و کارهای قدرت را بی‌خاصیت کند و یا یکی پس از دیگری آنها را تحت کنترل خود در بیاورد.

آگهی

آدام بودنار، مسئول نظارت بر رعایت حقوق بشر در لهستان ضمن انتقاد از واکنش های دیرهنگام اتحادیه اروپا به نقض حکومت قانون در کشورش هشدار داد که خطر تبدیل لهستان به کشوری با نظام سیاسی «غیردموکراتیک» وجود دارد.

کمیسر حقوق بشر (آمبودزمان) لهستان که به طور مستقل از دولت فعالیت می کند همچنین دولت محافظه کار این کشور را متهم کرد که قصد دارد یا ساز و کارهای قدرت را بی خاصیت کند و یا یکی پس از دیگری آنها را تحت کنترل خود در بیاورد. سخنان آدام بودنار در حالی بیان می شود که دیوان قانون اساسی لهستان اخیرا با ادامه حضور او در سمتش مخالفت کرده است.

آدام بودنار همچنین اظهار داشت که واکنش های کمیسیون اتحادیه اروپا در گذشته منجر به تغییرات مثبتی در کشورش می شد اما این روند با آغاز دوره ریاست اورزولا فن درلاین بر این کمیسیون تغییر کرده است. وی گفت: «احساس می کنم که همواره تلاشی برای دستیابی به توافق، مصالحه و گفتگو با دولت لهستان در جریان است...البته واقعا هیچ نتیجه ای به دنبال نداشته است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هواداران دولت لهستان آدام بودنار را به طرفداری از مخالفان دولت متهم می کنند. او مدتی پیش از سر کار آمدن دولت مورد حمایت حزب محافظه کار و ملی گرای «قانون و عدالت» به عنوان کمیسر حقوق بشر لهستان کار خود را آغاز کرد. مجلس سفلای لهستان که حزب «قانون و عدالت» در آن اکثریت کرسی ها را در اختیار دارد برای تعیین جانشین آدام بودنار نتوانسته است با مجلس سنا که تحت کنترل مخالفان دولت است به توافق دست یابد.

این در حالی است که دوره پنج ساله مسئولیت آدام بودنار ماه سپتامبر (شهریور/مهر) گذشته به پایان رسید. دیوان قانون اساسی لهستان اخیرا ادامه حضور آدام بودنار در مقامش را خلاف قانون اساسی تشخیص داد.

مدافعان حقوق بشر طی سالهای گذشته بارها از اصلاحات قضایی مورد نظر دولت لهستان، سطح آزادی رسانه ها و سیاست ورشو در قبال دگرباشان جنسی انتقاد کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۳ سال زندان در انتظار نویسنده لهستانی به اتهام توهین به رئیس‌جمهور

لهستان و مجارستان علیه «مکانیزم حاکمیت قانون» اتحادیه به دیوان دادگستری اروپا شکایت کردند

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت