جنگ مرزی قرقیزستان و تاجیکستان؛ بیش از ۳۰ نفر کشته و هزاران نفر جابجا شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروهای قرقیزستان در منطقه مورد مناقشه
نیروهای قرقیزستان در منطقه مورد مناقشه   -   کپی رایت  کپی رایت Photo: Kyrgyz Interior Ministry

قرقیزستان روز جمعه اعلام کرد که در پی درگیری‌های مرزی با تاجیکستان، حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از اهالی مناطق مورد مناقشه را جابجا کرده است.

به گفته مقام های قرقیزستان، بر اثر درگیری‌های «شدیدی» که در مناطق مرزی با تاجیکستان روی داده است، ساکنان دو منطقه «باتکن» آواره شده‌اند. مقام های قرقیزستان همچنین گفته‌اند که آوارگان یا در اردوگاه ها اِسکان داده شده‌اند یا نزد اعضای خانواده خود رفته‌اند.

وزارت بهداشت قرقیزستان نیز روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از آسیب دیدن و زخمی شدن ۱۳۴ نفر و کشته شدن ۳۱ نفر خبر داد. 

بر اساس گزارش های خبری، نیروهای مسلح تاجیکستان و قرقیزستان پس از درگیری ساکنان محلی در یک منطقه مورد مناقشه مرزی به تبادل آتش پرداختند.

از درگیری‌ها در امتداد مرز میان دو کشور آسیایه میانه به عنوان «شدیدترین» درگیری‌ها در سال‌های گذشته یاد شده است. اختلاف‌های مرزی میان قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان از مرزبندی های انجام شده در دوران اتحاد جماهیر شوروی ناشی می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

قرقیزستان روز گذشته اعلام کرده بود که نیروهای مسلح این کشور در واکنش به پرتاب خمپاره از سوی نیروهای تاجیکستان که باعث وقوع آتش‌سوزی در یک پُست مرزی قرقیزستان شده است، به مرزبانی تاجیکستان حمله کرده‌اند.

تاجیکستان نیز در مقابل، اعلام کرد که شلیک نیروهای مسلح قرقیزستان به نیروهای مرزی این کشور، عامل تشدید درگیر‌ها بوده است.

با وجود اینکه خبرها از قرقیزستان و تاجیکستان حکایت از آن دارد که هر دو کشور بر سر آتش‌بس و بازگشت نیروها به مواضع قبلی شان توافق کرده‌اند اما برخی خبرها از تبادل آتش در مرز دو کشور در شب گذشته حکایت دارند. البته مشخص نیست که این تبادل آتش میان غیرنظامیان بوده است یا میان نیروهای مسلح دو کشور.