Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دستور آمریکا به کارکنان سفارت در کابل برای خروج از افغانستان

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان
خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه آمریکا همچنین در دستورالعمل به‌روز شده خود گفته است که شهروندان آمریکایی نباید به افغانستان سفر کنند و کسانی که آن‌جا هستند باید در اسرع وقت با پروازهای تجاری موجود خاک این این کشور را ترک کنند.

آگهی

وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) به تعداد قابل توجهی از کارکنان باقیمانده سفارت خود در کابل دستور داد تا افغانستان را ترک کنند.

اقدام جدید این وزارتخانه در حالی انجام می‌شود که ارتش ایالات متحده روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را سرعت بخشیده است.دستور جدید شامل خروج تمامی پرسنل می‌شود، البته با قائل شدن استثنا برای کسانی که «شغل‌شان ایجاب می‌کند به لحاظ فیزیکی در افغانستان حضور داشته باشند».

هرچند این دستور خطاب به تعداد مشخصی از افراد صادر نشده است، با این حال موردی فراتر از حالت معمول بوده است چرا که چنین بخشنامه‌هایی معمولا فقط برای پرسنل غیرضروری مستقر در سفارت صادر می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در دستورالعمل به‌روز شده خود گفته است که شهروندان آمریکایی نباید به افغانستان سفر کنند و کسانی که آن‌جا هستند باید در اسرع وقت با پروازهای تجاری موجود خاک این این کشور را ترک کنند.

دستورالعمل جدید دو روز پس از آن اعلام می‌شود که ژنرال آستین میلر فرمانده نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان گفت ارتش ایالات متحده عملیات عقب‌نشینی از این کشور را آغاز کرده و نیروهای امنیتی افغانستان باید آماده تحویل گرفتن پایگاه‌ها شوند.

این اعلام به نوعی زودرس به شمار می‌رفت، چرا که طبق تقویم آغاز رسمی خروج ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ نیروی آمریکا و ۷ هزار نیروی ناتو یک ماه مه تعیین شده بود.

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که تمامی نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ از افغانستان خارج می‌شوند.

این موضوع نگرانی برخی از فرماندهان نظامی آمریکایی را برانگیخته است. ژنرال‌های نظامی می‌گویند نگران هستند این مسئله باعث قدرت گرفتن بیشتر طالبان شود و دست دولت را هم در مذاکرات صلح با این گروه تضعیف کند.

این در حالیست که اشرف غنی، رئيس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه در یک سخنرانی در قندهار از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان استقبال کرد و افزود: «تعهد ما این است که با عزت این نیروهای خارجی را از کشور خارج کنیم. هیچ اتفاق ناگواری رخ نمی‌دهد. ما از وطن خود حفاظت کردیم و باز هم می‌کنیم.»

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری ارتش افغانستان با نیروهای طالبان بیش از ۱۰۰ کشته برجای گذاشت

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد