Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

بنیانگذار یک شرکت رمز ارز در ترکیه با ۲ میلیارد دلار سرمایه کاربران از کشور فرار کرد

تصویر تزئینی است
تصویر تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل کاربران شاکی از این صرافی دیجیتال می‌گوید ماهانه حدود ۱۲ میلیارد دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری مبادله انجام می‌شده و تخمین زده می‌شود ۲ میلیارد دلار آن مفقود شده باشد.

آگهی

وزارت دادگستری ترکیه روز جمعه اعلام کرد که فاروق فاتح را در فهرست قرمز افراد تحت تعقیب بین‌المللی قرار داده است.

فاروق فاتح، صاحب یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری رمز ارز ترکیه بود که اخیرا از کشور فرار کرده است. هزاران نفر از کاربران این شرکت با طرح شکایتی خواستار رسیدگی به وضعیت پول‌های آنها و همچنین آقای فاتح شده‌اند.ترکیه پس از توقف پرداخت به مشتریان و فرار از کشور اقدام به تعقیب بین المللی برای بنیانگذار یکی از عمده مبادلات ارز رمزنگاری شده خود کرد.

پلیس ترکیه می‌گوید در این پرونده ۶۲ نفر در هشت شهر از جمله استانبول، جایی که شرکت تودکس در آنجا مستقر بوده را بازداشت کرده است.

آقای فاتح روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از مکانی ناشناخته قول داده که سرمایه کاربرانش را به آنها باز گرداند و سپس برای رسیدگی به پرونده قضایی خود به ترکیه سفر خواهد کرد.

گفته می‌شود آقای فاتح بعد از فرار از ترکیه در آلبانی به سر می‌برد.

در حال حاضر تمام سایت‌های اینترنتی این شرکت از دسترس خارج شده و کاربران نمی‌توانند وارد حساب‌های کاربری خود شوند.

اوغوز اورن، وکیل مدافع هزاران شاکی شرکت سرمایه‌گذاری تدوکس از مراجع قانونی خواسته است تا اقدامات لازم برای استرداد آقای فاتح را به ترکیه فراهم کنند.

شرکت سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارز تدوکس بیش از ۳۹۱ هزار کاربر دارد و مجموع سرمایه‌های کاربران این شرکت به حدود ۲ میلیارد دلار می‌رسد.

آقای اوغوز ارون با اشاره به اینکه این بزرگ‌ترین کلاه‌برداری در تاریخ جمهوری ترکیه به شمار می‌رود، می‌افزاید: «ما متوجه شدیم حجم مبادله شده ماهانه در این صرافی آنلاین حدود ۱۲ میلیارد دلار است و تخمین زده می‌شود که حدود ۲ میلیارد دلار آن مفقود شده باشد.»

این شرکت اما با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده تدوکس به یک شرکت رمز ارز بزرگ جهانی پیوسته و طی چند روز آینده با پایان این روند، کاربران می‌توانند مجددا به حساب‌های خود دسترسی پیدا کنند. برخی از کاربران نگرانند که اعلامیه این شرکت در جهت خریدن وقت برای پایان دادن روند کلاه‌برداری و دزدیدن سرمایه سرمایه‌گذاران در این وب‌سایت باشد.

عدم دسترسی کاربران به حساب‌های خود باعث شده تا در روزهای اخیر تشنج شدیدی در بازارهای رمز ارز ترکیه پدید آید.

صرافی ارز دیجیتال تودکس که فعالیت خود را از سال ۲۰۱۷ آغاز کرده صبح روز ۲ اردیبهشت بدون اطلاع قبلی و به صورت ناگهانی کلیه معاملات خود را متوقف کرد و سرمایه ۳۹۱ هزار فعال معامله‌گر در این سایت قبل شد.

گفته می‌شود آقای فاتح حدود ساعت ۶ عصر روز اول اردیبهشت و پیش از اینکه فعالیت صرافی او متوقف شود، از طریق فرودگاه استانبول ترکیه را ترک کرده است.

ترکیه روز ۱۶ آوریل اعلام کرد که رمز ارزها و سایر سرمایه‌های دیجیتال، نمی‌توانند به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم برای پرداخت هزینه کالاها مورد استفاده قرار گیرد. بانک مرکزی ترکیه اعلام کرده بود که ارزهای دیجیتال در کنار خطرات امنیتی، هیچ ساز و کار نظراتی ندارند.

بعد از آن بود که فعالان حوزه ارزهای مجازی در ترکیه پیش‌بینی کرده بودند که ادامه فعالیت در این حوزه در ترکیه می‌تواند با دردسرهایی رو به رو شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رمزارزهای جذاب؛ جریان سرمایه پس از بیت‌کوین جذب کدام ارزهای دیجیتالی می‌شود؟

دولت فرانسه میلیون‌ها یورو بیت‌کوین حراج می‌کند؛ قیمت پایه: ۵۰ درصد نرخ بازار

دو برادر آمریکایی در ۱۲ ثانیه ۲۵ میلیون دلار رمزارز را سرقت کردند