Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«بیش از ۱۲۰۰ نفر در تظاهرات حمایت از الکسی ناوالنی در روسیه بازداشت شدند»

تجمع اعتراضی در شهرهای روسیه در حمایت از ناوالنی
تجمع اعتراضی در شهرهای روسیه در حمایت از ناوالنی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از وخیم شدن وضعیت سلامتی الکسی ناوالنی، منتقد زندانی دولت روسیه که پزشکان هشدار داده‌اند «هر لحظه ممکن است بمیرد» ابراز نگرانی کرده‌اند.

آگهی

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از وخیم شدن وضعیت سلامتی الکسی ناوالنی، منتقد زندانی دولت روسیه که پزشکان هشدار داده‌اند «هر لحظه ممکن است بمیرد» ابراز نگرانی کرده‌اند.

همزمان طبق گفته یک سازمان غیر دولتی، بیش از ۱۲۰۰ نفر را در جریان تظاهرات در سراسر روسیه در حمایت از ناوالنی بازداشت شدند.

ناوالنی ۴۴ ساله که در زندان دچار کمردرد شدید و از دست دادن حس در پاهایش شده بود، از سه هفته پیش در اعتراض به عدم اجازه ملاقات پزشکانش با او دست به اعتصاب غذا زده است.

در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۲۱ آوریل (یک اردیبهشت) منتشر شد، کارشناسان مستقلی که از طرف شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده‌اند خواستار خروج ناوالنی از روسیه برای درمان اضطراری شدند. آن‌ها خاطرنشان کردند: «ما به شدت نگران هستیم که آقای ناوالنی در شرایطی نگهداری می‌شود که می‌تواند به معنای شکنجه یا اعمال مجازاتی بی‌رحمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز باشد.»

آن‌ها از روسیه خواستند تا تمام اقدامات لازم برای محافظت از سلامت جسمی و روانی آقای ناوالنی را انجام دهد.

الکسی ناوالنی در ۱۷ ژانویه سال جاری هنگام بازگشت از آلمان به روسیه بازداشت شد. او پس از مسمومیت با سم اعصاب نوویچوک مدت ۵ ماه را برای مداوا در آلمان گذرانده بود. دستگاه قضایی روسیه فوریه گذشته، الکسی ناوالنی را به سه سال و شش ماه حبس به جرم نقض شرایط آزادی مشروط محکوم کرد که از این مدت دو سال و نیم آن اجرایی شده است.

کارشناسان سازمان ملل تاکید کردند که نگران جان این منتقد دولت روسیه هستند.

بازداشت بیش از ۱۲۰۰ نفر در سراسر روسیه

AP Photo
تظاهرات در روسیهAP Photo

از سوی دیگر طبق آمار یک سازمان غیردولتی روس، بیش از هزار نفر در جریان اعتراضات امروز در حمایت از ناوالنی در سراسر روسیه بازداشت شدند.

سازمان او‌وی‌دی-اینفو اعلام کرد که بیش از۱۲۰۰ نفر در سراسر روسیه بازداشت شدند. این سازمان شمار بازداشتی‌ها در سن‌پترزبورگ را ۵۰۰ نفر برآورد کرد.

تظاهرات امروز از ساعت ۱۹ به وقت محلی آغاز شد و قرار بود همزمان با سخنرانی سالانه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه باشد.

وزارت کشور روسیه شمار افراد حاضر در تجمع اعتراضی مسکو را ۶ هزار نفر برآورد کرد. طبق این آمار ۴ هزار و ۵۰۰ نفر نیز در سن‌پترزبوگ در خیابان‌ها حاضر بودند. با این حال ناظران این رقم را ده هزار نفر در مسکو اعلام کرده‌اند.

پلیس جمعیت حاضر در یکاترینبورگ، چهارمین شهر بزرگ روسیه را ۵ هزار نفر تخمین زد در حالیکه دفتر محلی ناوالنی در آن شهر جمعیت را بین ۱۳ تا ۱۴ هزار نفر اعلام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

به فرمان پوتین، چشم در برابر چشم؛ روسیه دست بر اموال خصوصی آمریکایی‌ها می‌گذارد

پوتین وزیر دفاع خود را کنار گذاشت؛ از بقیه تغییرات در کابینه روسیه چه می‌دانیم؟

انتخاب تکراری پوتین؛ چرا میشوستین بار دیگر نخست وزیر روسیه می‌شود؟