Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نشست کمیسیون مشترک برجام در وین؛ هیئت‌ها به پایتخت‌هایشان باز می‌گردند

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طرفین از حصول پیشرفت در مسیر گفتگوها می‌گویند و مسیر مذاکرات را مثبت و سازنده خوانده‌اند. از ابتدای ماه جاری میلادی، مذاکرات درباره بازگشت به توافق هسته‌ای ایران شدت گرفته است.

آگهی

دور تازه مذاکرات در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار شد، مذاکراتی که گفته می‌شود وارد مراحل جدی‌تر شده و طرفین وارد نگارش متن شده‌اند.

این نشست از ساعت ۱۴ به وقت وین آغاز شد در حالی که پیشتر اعلام شده بود نشست در ساعت ۱۵ برگزار خواهد شد.

نشست تازه اعضای ۴+۱ و ایران در سطح معاونین و مدیران سیاسی طرفین برگزار شد. از طرف ایران عباس عراقچی هدایت مذاکرات را عهده‌دار بود و در سوی مقابل انریکه مورا ریاست نشست را در اختیار داشت.

طرفین پس از ساعاتی، اعلام کردند که این دور از گفتگوها به پایان رسیده و هیئت‌ها برای مشورت به پایتخت‌های خود باز می‌گردند. قرار است دور جدید مذاکرات هفته آینده بار دیگر در پایتخت اتریش پی گرفته شود. 

عباس عراقچی پس از پایان جلسه امروز تاکید کرد روند کنونی مذاکرات با وجود دشواری‌ها و چالش‌ها رو به جلو در حال حرکت است. 

این جلسه بعد از برگزاری چندین دور مذاکرات کارشناسی و نشست‌های مشترک موازی دو کارگروه برگزار شد. طرفین پیشتر توافق کرده بودند که دو کارگروه در زمینه رفع تحریم‌ها و همچنین بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای وظایف دو طرف را فهرست کند تا مذاکرات به صورت مشخص‌تر بر سر بازگشت به تعهدات برجامی صورت پذیرد.

در نشست امروز طرفین توافق کردند علاوه بر دو کارگروه مذکور، یک گروه کارشناسی سومی نیز برای گفتگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن اقدامات دو طرف ایجاد شود. 

نماینده چین در این نشست به خبرنگاران گفته است که طرفین روند تهیه پیش‌نویس را آغاز کرده‌اند و در مورد شکل ظاهری سند نهایی به صورت شفاف‌تری با یکدیگر گفتگو می‌کنند. 

میخائيل اولیانوف، سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین هم در توییتی با بیان اینکه مذاکرات در حال پیشرفت است تاکید کرد که قرار شده در گفتگوهای هفته بعدی گروه سومی هم تشکیل شود تا توالی اقدامات طرفین برای بازگشت به برجام را هماهنگ سازد. 

ایران می‌گوید از مذاکرات فرسایشی استقبال نمی‌کند و در صورتی که احساس کند گفتگوها بی‌حاصل است به آن پایان خواهد داد. با این حال عباس عراقچی روز شنبه ۱۷ آوریل گفته بود تفاهم جدیدی در حال شکل‌گیری است و مذاکرات به مرحله‌ای رسیده که طرف‌ها می‌توانند روی یک متن مشترک کار کنند.

دیپلمات ارشد ایرانی همچنین روز گذشته تاکید کرده بود که ایران گفتگویی بر سر مفاهمیمی چون «توافق موقت» ندارد ضمن اینکه شایعاتی درباره طرح‌های گام به گام و یا توافق مرحله‌ای کاملا بی‌اساس است.

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که با توییت‌های خود یکی از پرکارترین دیپلمات‌ها در عرصه خبررسانی در حوزه مذاکرات هسته‌ای ایران است در گفتگویی گفته است می‌توان امیدوار بود که طرفین ظرف یک ماه در خصوص بازگشت به برجام به توافق برسند.

در عین حال مقام‌های آمریکایی می‌گویند اصرار ایران برای عدم انجام مذاکرات دوجانبه یا چندجانبه باعث شده کار با دشواری و پیچیدگی بیشتری پیش رود.

از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن، تلاش‌ها برای بازگشت آمریکا به برجام افزایش یافته و از ابتدای ماه جاری میلادی هیئتی از آمریکا در گفتگوهای کمیسیون مشترک برجام به صورت غیر مستقیم حضور یافته است.

از سوی دیگر در مذاکراتی هماهنگ، گفتگوهای ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص دو مکانی که بازرسان آژانس در تاسیسات اتمی ایران ذراتی از اورانیوم پیدا کرده‌اند آغاز شده است. این گفتگوها در شهر وین و در یک هتل دیگر و متفاوت از محل برگزاری مذاکرات برجامی در حال برگزاری است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید در دو مکان که پیشتر از سوی ایران به عنوان تاسیسات اتمی معرفی نشده ذراتی از اورانیوم یافت شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را کاهش داد

آیا مسیر پاستور از وین می‌گذرد؟ اصلاح‌طلبان در انتظار معجزه «احیای برجام»

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد