جزایر قناری اسپانیا؛ کارگاه تولید سلاح با چاپگر‌های سه‌بعدی کشف و برچیده شد

کشف سلاح‌های تولید شده با چاپگر سه بعدی در جزایر قناری
کشف سلاح‌های تولید شده با چاپگر سه بعدی در جزایر قناری Copyright HANDOUT/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس اسپانیا در بیانیه‌ای تصریح کرد که چاپگرهای مورد استفاده در این کارگاه تنها ظرف دو دقیقه قادر به طراحی و ساخت سلاح‌های گرم هستند.

آگهی

پلیس اسپانیا اعلام کرد یک شبکه غیرقانونی ساخت و تولید سلاح با استفاده از فناوری چاپگر‌های سه‌بعدی را در جزایر قناری کشف و برچیده است.

به گزارش منابع پلیس، کارگاهی که اقدام به تولید اسلحه برای یک گروه مظنون به داشتن گرایش‌ و تمایلات راست افراطی می‌کرده شناسایی و برچیده شده است.

مقامات پلیس اسپانیا پس از برچیدن این کارگاه سلاح‌های تولید شده توسط این شبکه غیرقانونی را برای نمایش در اختیار رسانه‌ها قرار دادند.

در این تصاویر جدا از انواع مختلف سلاح های سرد و گرم از جمله اسلحه‌های تهاجمی، دو دستگاه چاپگر سه‌بعدی که برای تولید سلاح‌ها از آن استفاده شده، دیده می‌شود.

این عملیات به صورت مشترک توسط پلیس جزیره تنریف و ماموران خزانه‌داری اسپانیا روز چهاردهم سپتامبر سال گذشته در شهر‌های مختلف مجمع‌الجزایر قناری انجام شده است.

جزئیات این عملیات بنا به حکم قاضی مامور رسیدگی به پرونده تاکنون محرمانه مانده بود و پلیس روز یکشنبه ۱۸ آوریل اجازه یافت تا در این خصوص اطلاع‌رسانی کند.

پلیس اسپانیا در بیانیه‌ای تصریح کرد که چاپگرهای مورد استفاده در این کارگاه تنها ظرف دو دقیقه قادر به طراحی و ساخت سلاح‌های گرم هستند.

مقامات پلیس اعلام کرده‌اند که چنین کارگاهی برای نخستین بار در اسپانیا کشف و برچیده شده و مالک کارگاه نیز به در اختیار داشتن سلاح و مواد منفجره متهم شده است.

در عملیات پلیس اسپانیا که طراحی اولیه آن پس از شناسایی رد یک فروشنده سلاح در اینترنت آغاز شد علاوه بر چاپگر‌های سه ‌بعدی و سلاح‌های گرم ده‌ها دفترچه راهنما برای ساخت مواد منفجره و نیز انجام عملیات تروریستی و چریکی در شهر کشف و ضبط شده است.

متونی حاوی محتوای نژاد‌پرستی و برتری نژاد سفید و نیز جلد یک تپانچه که نشان ارتش آلمان در طول جنگ دوم جهانی روی آن نقش بسته از دیگر وسائل کشف شده در جریان عملیات پلیس اسپانیا در برچیدن کارگاه غیرقانونی تولید سلاح در جزایر قناری بوده است.

در طول این عملیات یک نفر که ظاهرا مالک کارگاه تولید سلاح است دستگیر شده است. منابع پلیس از تولید سلاح با استفاده از فناوری چاپگر‌های سه‌بعدی به عنوان تهدیدی تازه در خصوص قاچاق سلاح در اروپا یاد کرده‌اند.

پلیس اسپانیا در این خصوص به حمله تروریستی اکتبر ۲۰۱۹ در آلمان اشاره کرده که در جریان آن یک کنیسه با استفاده از سلاحی ساخته شده توسط چاپگر سه‌بعدی هدف قرار گرفته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیش از ۵ هزار مهاجر در یک روز از مراکش وارد شهر سئوتای اسپانیا شدند

پلیس اسپانیا: شبکه‌ای از قاچاقچیان که برای انتقال مهاجران در ۳ قاره فعالیت داشتند، متلاشی شد

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند