یمن؛ در جریان درگیری در نزدیکی شهر مأرب ۹۶ نفر کشته شدند

Houthi fighters stand guard during a rally marking six years for a Saudi-led coalition in Sanaa, Yemen
Houthi fighters stand guard during a rally marking six years for a Saudi-led coalition in Sanaa, Yemen Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری فرانسه: «در جریان درگیری‌های ۴۸ ساعت گذشته، ۳۶ تن از نیروهای وفادار به دولت قانونی یمن و ۶۰ تن از نیروهای وفادار به حوثی‌ها جانشان را از دست داده‌اند».

آگهی

در تازه‌ترین نبرد سنگین میان نیروهای وفادار به منصور هادی رئیس جمهوری یمن که به عربستان سعودی گریخته است و نیروهای شیعه حوثی در نزدیکی شهر مأرب، ۹۶ نفر کشته‌ شدند.

حوثی‌ها در تلاش‌اند تا شهر استراتژیک مأرب را که از آخرین پایگاه‌های نیروهای دولتی در شمال یمن به شمار می رود از دست نیروهای وفادار به منصورهادی خارج کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دولتی نوشته است که در جریان درگیری‌های ۴۸ ساعت گذشته، ۳۶ تن از نیروهای وفادار به دولت قانونی یمن و ۶۰ تن از نیروهای وفادار به حوثی‌ها جانشان را از دست داده‌اند.

نیروهای گروه حوثی در روزهای گذشته مواضع نیروهای هوادار دولت را مورد حمله قرار داده‌اند و در مقابل هواپیماهای جنگی عربستان سعودی نیز به بمباران مواضع حوثی‌ها ادامه می‌دهند.

یک مقام نظامی به خبرگزاری فرانسه گفته است که حوثی ها به کندی به طرف شهر مأرب پیشروی می کنند اما آنها اکنون یک تهدید واقعی برای شهرهای منطقه شمال غربی شهر مأرب به شمار می‌روند.

از دست دادن کنترل شهر مأرب، شکست سختی برای نیروهای وفادار به دولت و همچنین ریاض خواهد بود.

حوثی‌های از ماه فوریه سال جاری و پس از یک آرامش نسبی، عملیاتی را برای خارج کردن منطقه نفتی مأرب از کنترل نیروهای وفادار به دولت و ائتلاف عربستان سعودی آغاز کرده‌اند. این درگیری‌ها علی‌رغم درخواست‌های متعدد برای آتش بس، همچنان ادامه دارد.

جنگ یمن ۶ سال است که ادامه دارد و نیروهای حوثی که روابط نزدیکی با ایران دارند، در اواخر سال ۲۰۱۴، صنعا، پایتخت را تصرف کردند. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان‌های غیردولتی، جنگ شش ساله یمن تاکنون ده‌ها هزار کشته و میلون‌ها آواره بر جا گذاشته و موجب قحطی گسترده در کشور شده است، وضعیتی که قربانیان اصلی‌اش کودکان هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همزمان با مذاکرت تهران و ریاض، ائتلاف از کشتن ۱۶۵ حوثی دیگر در درگیری‌های مأرب خبر داد

حوثی‌ها طرح پیشنهادی آمریکا برای بحران یمن را رد کردند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است