سناتور جمهوری‌خواه: با خروج از افغانستان سکوی دیده‌بانی‌مان بر ایران را از دست می‌دهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -   کپی رایت  AFP

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالات متحده و از هواداران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، نقدهایی را در ارتباط با تصمیم اخیر جو بایدن برای خروج از أفغانستان مطرح کرد.

سناتور سناتور ایالت کارولینای جنوبی تاکید کرد: «به طالبان اعتماد ندارم اینكه آنها دنبال منافع آمریكا باشند. ما [به دنبال اتخاذ این تصمیم] در وضعیت بسیار ناخوشایندی قرار گرفتیم. باز هم هیچ نتیجه خوبی وجود ندارد اما این بدترین نتیجه ممكن است، کنار کشیدن و ترک [افغانستان] و در عین حال امید به اینکه همه چیز خوب پیش خواهد رفت. چنین چیزی نه در عراق روی داد و نه اینجا رخ خواهد داد.»

آقای گراهام همچنین افزود: «اما با خروج نیروهایمان چه چیزی را از دست می‌دهیم؟ ما سیاست بیمه‌کننده‌ای که مانع وقوع یازده سپتامبری دیگری باشد را از دست می‌دهیم. همچنین ما یک پست شنود را در حیات پشتی یکی از رادیکال‌ترین جنبش‌های جهان از دست می‌دهیم دست می دهیم.»

AFP
حضور نیروهای آمریکایی در خاک افغانستانAFP

این سیاستمدار آمریکایی درباره اهمیت استراترژیک افغانستان تاکید کرد: «این کشو سکویی بوده که می‌توانستیم از آنجا به ایران و جاهای دیگر نظارت داشته باشیم اما با خروج از خاک افغانستان ما همه اینها را از دست می‌دهیم اما در قبالش چه به دست می‌آوریم؟ به این تصور می‌رسیم که جنگ حالا پایان یافته است.»

آقای گراهام خطاب به رئیس‌جمهور بایدن گفت: «با تمام احترامی که برای شما قائل هستیم باید بگویم که شما به جنگ پایان نداده و صرفا آن را گسترش داده‌اید، شما نه ابعاد آن را کوچکتر که بزرگتر کرده‌اید.»

تعدیل و یا خروج نیروهای نظامی آمریکا از برخی کشورها از جمله افغانستان و عراق در دوره ریاست‌جمهوری آقای ترامپ نیز دنبال می‌شد. با این حال جو بایدن دموکرات حالا به صراحت از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر سال جاری خبر داده است.