واکنش اردوغان به سخنان دراگی که او را دیکتاتور نامید: نهایت گستاخی و بی‌نزاکتی بود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) سخنان ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا را که او را «دیکتاتور» خطاب کرده بود، «گستاخانه و همراه با بی‌نزاکتی» عنوان کرد.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) سخنان ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا را که او را «دیکتاتور» خطاب کرده بود، «نهایت گستاخی و بی‌نزاکتی» توصیف کرد.

آقای اردوغان امروز در پاسخ به سوالی در این زمینه در دیدار با جوانان ترکیه گفت: «اظهارات نخست وزیر ایتالیا نهایت گستاخی و بی‌نزاکتی بوده است.»

وی افزود: «در حالی که ما امیدوار بودیم روابط خودمان را با آن‌ها به سطح بالاتری برسانیم، این فرد به اسم دراگی ضربه‌ای به آن وارد کرد.»

ماریو دراگی هفته گذشته در یک نشست خبری گفته بود: «من از تحقیری که درباره خانم رئیس فن‌در‌لاین انجام شد بسیار ناراحت شدم. اما در مقابل چنین دیکتاتورهایی فرد باید در بیان اختلاف دیدگاه‌ها صادق باشد.» در واکنش به اظهارات ماریو دراگی، ترکیه سفیر ایتالیا در آنکارا را احضار کرد.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا هفته گذشته به همراه شارل میشل، رئیس شورای اروپا برای دیدار با اردوغان در مورد روابط ترکیه و اتحادیه اروپا به آنکارا رفته بود. ویدئویی که از لحظات آغازین جلسه مشترک این مقامات منتشر شده نشان می‌دهد رئیس کمیسیون اروپا بدون صندلی مانده و مجبور شده روی کاناپه ویژه همراهان بنشیند. در حالی که شارل میشل همسفر او در این ماموریت با فاصله‌ای دورتر از او در کنار رجب طیب اردوغان بر صندلی ویژه مقامات تکیه زده است.

ترکیه به مهندسی این اتفاق متهم شده است. با این حال مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هفته گذشته در واکنش به حاشیه‌های این اتفاق گفته بود: «ما خواسته‌های طرف اروپایی را برآورده کردیم. این بدان معنی است که ترتیب نشستن [افراد] طبق پیشنهاد خود آنها انجام شده است.»

وی همچنین در واکنش به سخنان نخست وزیر ایتالیا آن را «پوپولیستی، توهین‌آمیز و غیرمنطقی» توصیف کرد.

ترکیه و ایتالیا به‌طور سنتی روابط خوبی دارند و تاکنون در زمینه‌های مختلفی از جمله درباره لیبی همکاری تنگاتنگی داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر قریب‌الوقوع رهبران اتحادیه اروپا به ترکیه؛ طرح بروکسل برای بهبود روابط چیست؟

علی‌اف در دیدار با اردوغان: جنگ به حل و فصل مشکل تاریخی قره‌باغ کمک کرد

رئیس جمهوری ترکیه مصوبه پارلمان بر سر پیوستن سوئد به ناتو را امضا کرد