چین می‌گوید آمریکا با دخالت‌های نظامی خود باعث ایجاد بلایای انسانی شده است

Ahn Young-joon
Ahn Young-joon Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین می‌گوید جنگ‌های خارجی که از سوی ایالات متحده تحت عنوان «مداخلات بشردوستانه» آغاز شده «تلفات انسانی گسترده، خسارت به تأسیسات زیربنایی، موج پناهندگان، ناآرامی‌های اجتماعی، بحران زیست محیطی، آسیب‌های روانی و دیگر مشکلات پیچیده اجتماعی را به همراه داشته است».

آگهی

چین در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، ایالات متحده را متهم کرد که از طریق مداخلات نظامی خود در دیگر کشورها باعث ایجاد فجایع انسانی شده است.

این گزارش در بحبوحه تنش‌های فزاینده میان دو کشور، از سوی مرکز مطالعات حقوق بشر چین تهیه شده که یک نهاد تحت حمایت دولت محسوب می‌شود.

در این گزارش آمده است که جنگ‌های خارجی که از سوی ایالات متحده تحت عنوان «مداخلات بشردوستانه» آغاز شده «تلفات انسانی گسترده، خسارت به تأسیسات زیربنایی، رکود تولید، موج گستردۀ پناهندگان، ناآرامی‌های اجتماعی، بحران زیست محیطی، آسیب‌های روانی و دیگر مشکلات پیچیده اجتماعی را به همراه داشته است».

گزارش اعلام می‌دارد: «بحران‌های انسانی ایجاد شده به دلیل اقدامات نظامی ایالات متحده، ناشی از ذهنیت سلطه طلبانه این کشور است... و تنها در صورتی می‌توان از وقوع این بلایا جلوگیری کرد که ایالات متحده تفکر هژمونیک با انگیزه تامین منافع خود را به کناری بگذارد».

روابط واشنگتن و پکن در دوران ریاست جمهوری بایدن نیز به اندازه روابط دو کشور در دوران حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید پرتنش باقی مانده است.

منشاء این تنش‌ها به سیاستهای خارجی ترامپ برمی‌گردد که باعث شد جنگ تجاری میان دو کشور آغاز شود، با حمایت از تایوان بر تیرگی روابط افزوده گردد و در واکنش به سیاستهای چین در قبال تحولات هنگ کنگ و اقلیت‌های مسلمان در استان سین کیانگ، تحریم‌هایی علیه پکن وضع شود.

در سال جدید میلادی نیز تکرار ادعاهای پکن درباره دریای جنوبی چین همچنین اصرار واشنگتن بر صراحت بیشتر پکن در موضوع منشاء ویروس کرونا بر تیرگی روابط دو کشور افزوده است.

تا کنون هیچ نشانه قابل تاملی از تغییر سیاستهای ایالات متحده در قبال چین از سوی دولت بایدن دیده نشده و کنگره آمریکا نیز در نظر دارد قانون جدیدی را برای محدود کردن فعالیت چین در موضوعات مختلف از جمله تجاری در این کشور به تصویب برساند.

چین تا کنون در کنار جنگ لفظی، با تقویت حضور نظامی خود در آبهای اطراف تایوان و ممنوعیت صدور ویزا برای مقامات ایالات متحده و منتقدان فعالیتهای ضدحقوق بشری این کشور، به رفتارهای آمریکا پاسخ داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سناریوهای محتمل برای روابط ایران و چین؛ نگاه آمریکایی‌ها به سند همکاری ۲۵ ساله

«بهتر از مردان واقعی»؛ دختران چینی دوست‌پسر ساخته هوش مصنوعی را ترجیح می‌دهند

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد