Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پژوهش علمی: یک سوم مبتلایان به کرونا تا ۶ ماه دچار اختلالات عصبی می‌شوند

کرونا در برزیل
کرونا در برزیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از مجموع ۲۳۶ هزار نفر مورد بررسی، ۳۴ درصد در طی شش ماه پس از تشخیص مثبت ویروس کرونا، دچار اختلالات عصبی یا روانی بوده‌اند. این گونه اختلالات در ۱۳ درصد از این افراد نیز برای نخستین بار تشخیص داده می‌شد.

آگهی

دانشمندان با انجام یک پژوهش علمی روی بیش ده‌ها هزار نفر از مبتلایان به کووید ۱۹ در آمریکا دریافتند که این بیماری تا شش ماه بعد از ابتلای فرد می‌تواند سبب افزایش اختلالات عصبی و مغزی او بشود.

این مطالعه که نتایج آن سه شنبه ۶ آوریل (۱۷ فروردین) در مجله علمی معروف «لنست» منتشر شد، نشان می‌دهد که شایع‌ترین اختلالات عصبی ناشی از کووید ۱۹، افسردگی و اضطراب بوده است. بر پایه این تحقیق، اگر چه مواردی مانند زوال عقل یا سکته مغزی پس از کرونا نادر بوده، اما وجود این موارد در افرادی که به دلیل کرونا در بیمارستان بستری بودند، چشمگیر بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از مجموع ۲۳۶ هزار نفر مورد بررسی، ۳۴ درصد در طی شش ماه پس از تشخیص مثبت ویروس کرونا، دچار اختلالات عصبی یا روانی بوده‌اند. این گونه اختلالات در ۱۳ درصد از این افراد نیز برای نخستین بار تشخیص داده می‌شد.

مطابق پژوهش دانشمندان، این رقم نزد کسانی که به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری بودند، بسیار بیشتر بوده است. ۴۶ درصد اختلالات عصبی داشته‌اند و در این میان ۲۶ درصدشان برای نخستین بار دچار چنین مشکلی شده بودند.

۱۴ درصد از افراد مورد مطالعه دچار اختلالات خُلقی و ۱۷ درصد دچار اضطراب بودند. این دو مشکل شایع‌ترین پیامدهای عصبی در افراد مورد بررسی بوده است. مجموعا ۷ درصد از کسانی هم که به دلیل کرونا در بیمارستان بستری شده بودند، در طی شش ماه سکته مغزی کرده‌اند.

پل هریسون، استاد دانشگاه آکسفورد می‌گوید اگرچه در مجموع خطر ابتلای افراد کرونایی به اختلالات عصبی و روانی اندک است، اما پیامدهای عصبی این بیماری در سطح جهانی می‌تواند قابل توجه باشد.

در این مطالعه به مقامات بهداشتی توصیه شده است که برای تشخیص و پیگیری حال نجات‌یافتگان از کووید ۱۹ آماده باشند و نیز داده‌های لازم برای ادامه مطالعات در این زمینه را در اختیار دانشمندان قرار دهند.

دو استاد دیگر به نام جاناتان پی راجرز و آنتونی اس دیوید در حاشیه این مطالعه توضیح داده‌اند که اطلاعات مربوط به پیشینه خانوادگی افراد مورد مطالعه اندک بوده و این موضوع برای مطالعه ریشه‌های ارثی وضعیت عصبی و روانی بیمار محدودیت ایجاد می‌کند.

در مقاله مربوط به این پژوهش گفته شده است که متأسفانه بسیاری از اختلالات شناسایی شده در این مطالعه معمولاً «مزمن یا عود کننده» هستند و بنابراین می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که پیامدهای کرونا احتمالا تا سال‌های زیادی ما را رها نمی‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار کرونا در ایران؛ روزانه ۳۰۰ خانوار مبتلا در اهواز و یک‌هزار بستری در تهران

یافته جدید دانشمندان: ابتلا به کرونا منجر به خونریزی‌های کوچک مغزی می‌شود

نتیجه تحقیق جدید: مبتلایان به کرونا فقط چند ماه از ابتلای مجدد مصون هستند