حزب اسکیموهای اینوئیت در انتخابات پارلمانی زودهنگام گرینلند برنده شد

انتخابات در گرینلند
انتخابات در گرینلند Copyright Emil Helms/AP
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حامیان پروژه معدن كوانه‌فیلد می‌گویند این معدن که یکی از غنی‌ترین معادن جهان است، منبع بالقوه‌ای برای کارآفرینی، رفاه و تقویت اقتصاد گرینلند خواهد بود.

آگهی

حزب چپ‌گرای آی‌ای یا «اینوئیت آتاکاتیگیت» که در پی احیای جامعه اسکیموهای اینوئیت است، در انتخابات پارلمانی زودهنگام در گرینلند برنده شد.

اینوئیت‌ها قومی از اسکیموهای ساکن در گرینلند و کانادا هستند که خود را از اسکیموهای ساکن سیبری در روسیه جدا می‌دانند.

این انتخابات در روز سه شنبه ۶ آوریل (۱۷ فروردین) برگزار و نتیجه شمارش آرا آن در بامداد چهارشنبه اعلام شد. بر پایه نتایج رسمی اعلام شده، حزب بومی از جناح چپ با کسب ۳۶.۶ درصد آرا، به جایگاه نخست در این انتخابات دست پیدا کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب حاکم قبلی، «سیوموت» (به پیش) که به طور سنتی قوی‌ترین گروه سیاسی در گرینلند است، با کسب ۲۹.۴ درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت.

به این ترتیب، «موته بوروپ اگده» رهبر ۳۴ ساله حزب آی‌ای با کسب اکثریت ۱۶ کرسی از ۳۱ کرسی «ایناتسیسارتوت»، پارلمان گرینلند، مأمور تشکیل دولت جدید در این منطقه خودگردان و مستعمره پیشین دانمارک خواهد بود.

پس از فروپاشی دولت ائتلافی قبلی به نخست وزیری «کیم کیلسن» به دلیل جنگ قدرت داخلی در سال ۲۰۲۰ میلادی در گرینلند، قرار شد انتخابات زودهنگام برگزار شود، اما این انتخابات به ۲۰۲۱ موکول شد. در اواخر سال ۲۰۲۰، اریک ینسن موقتا به جای کیلسن مدیریت گرینلند را به دست گرفت.

کارزار انتخاباتی گرینلند همچنین تحت تأثیر اختلافات بر سر یک پروژه بحث‌برانگیز استخراج اورانیوم و مواد معدنی کمیاب قرار گرفت. دموکرات‌های راست میانه می‌گفتند مواد معدنی باید به دست شرکت‌های بین‌المللی استخراج شود و همین باعث خروج آنها از ائتلاف حاکم شد.

حزب آی‌ای به دلایل زیست محیطی مخالف طرح استخراج مواد معدنی در معدن «کوانه‌فیلد» واقع در جنوب جزیره گرینلند است. حامیان پروژه معدن كوانه‌فیلد می‌گویند این معدن که یکی از غنی‌ترین معادن جهان است، منبع بالقوه‌ای برای کارآفرینی، رفاه و تقویت اقتصاد گرینلند خواهد بود.

سرزمین خودمختار گرینلند دولت و پارلمان خود را دارد، اما برای سیاست‌های دفاعی، خارجی و پولی به دانمارک وابسته است.

بر اساس داده‌های سازمان زمین‌شناسی آمریکا، جزیره بزرگ و کم‌جمعیت گرینلند دارای بزرگ‌ترین ذخایر توسعه نیافته فلزات خاکی کمیاب در جهان است. این مواد در سراسر جهان در ساخت محصولات مختلفی از جمله تلفن‌های هوشمند، توربین‌‌های بادی، ریزتراشه‌ها، باتری خودروهای برقی و نسز سامانه‌های تسلیحاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا به خدف گسترش قلمرو کشورش، موضوع خرید گرینلند را با دانمارک مطرح کرد. این پیشنهاد در کپنهاگ جنجال بر پا کرد و مقامات دانمارکی آن را رد کردند.

در حالی که قدرت‌های بزرگ از جمله چین و روسیه برای حضور هر چه بیشتر خود در دایره قطب شمال در حال رقابت با یکدیگر هستند، توجه قدرت‌های جهانی به گرینلند نیز زیاد شده است.

گرینلند نزدیک به ۵۷ هزار نفر جمعیت دارد که حدود ۱۹ هزار نفر آن در مرکز این منطقه یعنی شهر «نوک» زندگی می‌کنند. دانمارک در سال ۱۹۵۳ رسما به استعمار گرینلند پایان داد. گرینلند همچنان بخشی از پادشاهی دانمارک به‌شمار می‌آید، اما از سال ۱۹۷۹ به خودگردانی رسیده و از سال ۲۰۰۸ خودمختاری بیشتری به دست آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«دونالد ترامپ به دنبال خرید گرینلند برای گسترش قلمرو نظامی آمریکاست»

انتخابات منطقه‌ای گرینلند؛ آیا «اسکیموها» از دانمارک جدا می‌شوند؟

اسرار آب و ذوب یخچال های طبیعی در گرینلند