واردات واکسن کرونا به ایران به دو میلیون دوز نزدیک شد؛ نخستین محموله کوواکس به تهران رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محموله واکسن برنامه کوواکس
محموله واکسن برنامه کوواکس   -  Copyright  AP Photo

نخستین محموله خریداری شده توسط ایران از طریق برنامه کوواکس حاوی هفتصد هزار و ۸۰۰ دوز واکسن آسترازنکا-آکسفورد به تهران رسید.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران با انتشار این خبر از طریف انتشار پیامی توییتری تصریح کرد که تحویل این محموله به ایران با تاخیر دو تا سه هفته‌ای صورت گرفته است.

آقای جهانپور همچنین واکسن‌های وارداتی را ساخت کره جنوبی اعلام کرد و یادآور شد که تا پایان ماه مه(۱۰ خرداد) سه میلیون و ۶۰۰ هزار دوز از شانزده میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده توسط ایران از طریق برنامه کوواکس تحویل این کشور خواهد شد.

ایران پیشتر از مجموع واردات نزدیک به یک میلیون دوز انواع واکسن کرونا خبر داده بود.

هدف اصلی برنامه کوواکس که تحت هدایت سازمان بهداشت جهانی(WHO) و یونیسف(صندوق کودکان ملل متحد) قرار دارد، تسریع در ساخت و تولید واکسن‌های کووید-۱۹ و حصول اطمینان از توزیع عادلانه آنها در فقیرترین کشورهای جهان است. بر پایه این برنامه مقرر شده تا پایان سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۲ میلیارد دوز واکسن کووید-۱۹ در ۱۹۰ کشور مشارکت کننده در این برنامه به طور عادلانه توزیع شود.

نخستین محموله واکسن کووید-۱۹ شامل واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بهمن ماه گذشته وارد ایران شد و تا کنون روسیه چهار محموله دیگر از این واکسن را به ایران صادر کرده است. چین و هند نیز تا کنون چندین محموله واکسن سینوفارم و کوواکسین را به ایران ارسال کرده‌اند.

ایران در مجموع تا کنون بیش از دو میلیون دوز واکسن کرونا وارد کرده واکسیناسیون شهروندان ایرانی در برابر بیماری کووید-۱۹ نیز از ۲۱ بهمن ماه گذشته آغاز شده است. مطابق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران، حدود ۲۵۰ هزار نفر در ایران حداقل یک دوز از واکسن کرونا را دریافت کرده و حدود ۵۶ هزار نفر نیز به طور کامل در برابر بیماری کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند.