Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پوتین با امضای قانونی جدید زمینه حضورش در قدرت را تا سال ۲۰۳۶ فراهم کرد

ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AP, AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری روسیه در توجیه لزوم اصلاح قانون اساسی گفته بود که رفع محدودیت نامزدی مجدد او در انتخابات باعث خواهد شد تا اطرافیان و همکارانش به جای جانشینی او بر روی کار خودشان متمرکز شوند.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قانونی را امضاء کرد که براساس آن او اجازه خواهد داشت تا سال ۲۰۳۶ میلادی در قدرت بماند.

قانون جدید به دنبال برگزاری همه‌پرسی سال گذشته در روسیه و رای ماه مارس پارلمان این کشور روز دوشنبه جنبه رسمی یافت. ولادیمیر پوتین، ۶۸ ساله تاکنون بنا به قانون باید در سال ۲۰۲۴ میلادی از قدرت کناره گیری می کرد اما قانون جدید به وی اجازه می‌دهد تا برای دو دوره ریاست جمهوری دیگر در کاخ کرملین باقی بماند.

او پیش از این در سال ۲۰۰۸ به علت ممنوعیت نامزدی‌اش برای مقام ریاست جمهوری پس از دو دوره متوالی، مقام نخست وزیری را برعهده گرفته بود. با این حال ولادیمیر پوتین پس از یک دوره ریاست جمهوری دیمیتری مدودف بار دیگر در سال ۲۰۱۲ به عالی‌ترین مقام کشورش بازگشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس رئیس جمهوری روسیه که اکنون در زندان به سر می‌برد همه پرسی سال گذشته در این کشور را «دروغی بزرگ» توصیف کرده بود. بنا به نتایج رسمی ۷۷ درصد شرکت کنندگان در این همه‌پرسی به اصلاح قانون اساسی رای مثبت دادند. آمارهای رسمی همچنین از مشارکت ۶۵ درصد واجدان شرایط در این همه‌پرسی حکایت داشت.

ولادیمیر پوتین گفته است که در آینده در مورد نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ تصمیم گیری خواهد کرد. او در توجیه لزوم اصلاح قانون اساسی گفته بود که رفع محدودیت نامزدی مجدد او در انتخابات باعث خواهد شد تا اطرافیان و همکارانش به جای جانشینی او بر روی کار خودشان متمرکز شوند.

اصلاح قانون اساسی روسیه به رفع محدودیت نامزدی مجدد برای ولادیمیر پوتین محدود نمی‌شود. «باور به پروردگار» در قانون اساسی جدید به عنوان یکی از ارزش های اصلی مردم روسیه ذکر شده است. از سوی دیگر ازدواج نیز در جریان اصلاح قانون اساسی به پیوند دو فرد غیرهمجنس محدود شد.

ولادیمیر پوتین که طی بیش از دو دهه گذشته قدرت را در روسیه در دست داشته از زمان ژوزف استالین، رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی بیشترین دوره زمامداری را در روسیه تجربه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه روسیه از «نژادپرستی» علیه سفیدپوستان در آمریکا ابراز نگرانی کرد

پوتین دچار عوارض جانبی واکسن روسی کرونا شد

«وخامت جسمانی رهبر اپوزیسیون روسیه»؛ ناوالنی مدعی شکنجه در زندان شد