شمار خارجی‌های ساکن در اتحادیه اروپا؛ سهم میزبانی هر کشور چقدر است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حلقه اتحاد حامیان اتحادیه اروپا در برلین، آلمان
حلقه اتحاد حامیان اتحادیه اروپا در برلین، آلمان   -   کپی رایت  Kay Nietfeld/AP

اداره آمار اتحادیه اعلام کرد که بر اساس بررسی صورت گرفته از ترکیب جمعیت ۲۷ کشور عضو اتحادیه در سال ۲۰۲۰، شمار اتباع خارجی ساکن در ۱۰ کشور عضو از ۱۰ درصد جمعیت آنها فراتر رفته و متوسط این نرخ در اتحادیه حدود ۸.۱ درصد است.

بر پایه گزارش اداره آمار اتحادیه اروپا(یورواستات)، ۲۳ میلیون نفر معادل ۵.۱ درصد از ساکنان این اتحادیه را شهروندان کشورهای غیرعضو تشکیل می‌دهند و ۳ درصد جمعیت این اتحادیه(حدود ۱۳.۵ میلیون نفر) نیز شهروندان کشورهای عضو هستند که در یکی از ۲۶ کشور دیگر زندگی می‌کنند.

گزارش یورواستات نشان می‌دهد که در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، لوکزامبورگ بالاترین درصد جمعیت اتباع خارجی را در خود جای داده و در مقابل، درصد جمعیت افراد خارجی در کشورهای رومانی، لهستان و اسلوواکی پایین‌تر از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

همچنین بیشترین درصد شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا با فراوانی بیش از ۱۰ درصد در کشورهای مالت، استونی و لتونی زندگی می‌کنند و افزون بر این سه کشور، بیش از ۱۰ درصد جمعیت کشورهای آلمان، اسپانیا، بلژیک، ایرلند، اتریش، قبرس و لوکزامبورگ را نیز اتباع خارجی از جمله اتباع کشورهای عضو و غیر عضو اتحادیه اروپا تشکیل می‌دهند.