میانگین سن فرزندآوری زنان در کشورهای اتحادیه اروپا چقدر است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یک زن باردار در حال پیاده‌روی در پاریس
یک زن باردار در حال پیاده‌روی در پاریس   -  Copyright  AFP

میانگین سن زنان ساکن در اتحادیه اروپا در هنگام به دنیا آوردن اولین فرزند با طی روندی صعودی در پنج سال منتهی به سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲۹.۴ سال رسید.

بررسی اداره آمار اتحادیه اروپا(یورواستات) نشان می‌دهد که در دوره مورد بررسی متوسط سنی زنان در نخستین وضع حمل در تمامی کشورهای عضو اتحادیه افزایش یافته است. در این میان بیشترین تغییر در استونی ثبت شده، جایی که میانگین سنی زنان در اولین زایمان ۱ سال افزایش یافته و از ۲۷.۲ سال در ۲۰۱۵ میلادی به ۲۸.۲ سال در ۲۰۱۹ رسیده است.

بر پایه گزارش یورواستات، لیتوانی و لوکزامبورگ نیز با ۰.۹ سال پس از استونی شاهد بالاترین افزایش میانگین سنی زنان در نخستین زایمان بوده‌اند. کمترین افزایش هم در اسلواکی(۰.۱ سال) و اسلوونی(۰.۲ سال) گزارش شده است.

مطابق این گزارش، پایین‌ترین میانگین سن زنان در اولین زایمان با ۲۶.۳ سال متعلق به بلغارستان است و بالاترین آن نیز با ۳۱.۳ سال در ایتالیا ثبت شده است. افزون بر ایتالیا، متوسط سن زنان در اولین وضع حمل در لوکزامبورگ و اسپانیا نیز بالای ۳۰ سال و در سطح ۳۱.۱ سال اعلام شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در مقابل، علاوه بر بلغارستان، رومانی با ۲۶.۹ سال تنها کشور عضو اتحادیه اروپا هستند که در آن متوسط نرخ زنان در هنگام به دنیا آوردن اولین فرزند زیر ۲۷ سال است.