دولت بلاروس رهبر تبعیدی مخالفان را به تروریسم متهم می‌کند

سویتلانا تیخانووسکایا، رهبر تبعیدی مخالفان بلاروس
سویتلانا تیخانووسکایا، رهبر تبعیدی مخالفان بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات بلاروس هفته گذشته از بازداشت فردی خبر دادند که به گفته آنها در حال آماده‌سازی انفجاری در پایتخت، مینسک و در یك واحد نظامی در نزدیكی شهر بوریسوف بوده است.

آگهی

دولت بلاروس پرونده تحقیقی درباره دست داشتن احتمالی سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر تبعیدی مخالفان این کشور در یک «اقدام تروریستی» را گشوده است.

بلتا، خبرگزاری دولتی بلاروس روز دوشنبه ۲۹ مارس (۹ فروردین) این خبر را به نقل از «آندری اشوِد»، دادستان کل این کشور اعلام کرد.

سوتلانا تیخانوفسکایا اندكی پس از انتخابات جنجالی در ۹ اوت ۲۰۲۰ (۱۹ مرداد ۱۳۹۹) در بلاروس که رسما به شکست او و پیروزی مجدد الکساندر تیموشنکو انجامید، از رقیب پیشین خود خواست از قدرت کناره‌گیری کند، اما در نهایت خودش تحت فشار مجبور شد به کشور همسایه، ليتوانی بگریزد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

لوكاشنكو ۶۶ ساله پس از اعلام پیروزی خود در آخرین انتخابات ریاست‌ جمهوری، با سیلی از معترضان خیابانی در کشورش روبرو شد که پیروزی او را نتیجه تقلب در انتخابات می‌دانند. این بزرگ‌ترین چالش پیش روی لوکاشنکو در طول بیش از ۲۶ سال حاکمیت اقتدارگرایانه او بر بلاروس بوده است.

مقامات بلاروس هفته گذشته از بازداشت فردی خبر دادند که به گفته آنها در حال آماده‌سازی انفجاری در پایتخت، مینسک و در یك واحد نظامی در نزدیكی شهر بوریسوف بوده است.

دادستانان بلاروس مخالفان را به دست داشتن در این برنامه بمبگذاری متهم کرده‌اند، اما رهبران اپوزیسیون این اتهام را رد می‌کنند. «آندری اشوِد» «آندری اشوِد» روز دوشنبه بدون آن که جزئیات خاصی مطرح کند گفت كه تیخانوفسکایا نيز در آماده‌سازی حملات تروريستی نقش داشته است.

دادستانان بلاروسی گفته‌اند که برای محاکمه کردن سوتلانا تیخانوفسکایا درخواست استرداد او را به لیتوانی خواهند داد. رهبر مخالفان بلاروس هنوز به اتهام مطرح شده در روز دوشنبه واکنشی نشان نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت

لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است

لوکاشنکو: اگر ناتو به خاک بلاروس تجاوز کند، تسلیحات هسته‌ای روسیه را به کار می‌گیریم