در آستانه گفتگوهای واشنگتن-پکن، آمریکا ۲۴ مقام چین و هنگ کنگ را تحریم کرد

Tiananmen Square
Tiananmen Square Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که انتشار قانون به‌روز شده خودمختاری هنگ کنگ نگرانی عمیق واشنگتن در خصوص تصمیمات کنگره ملی خلق و تضعیف نظام انتخاباتی هنگ کنگ را تایید می‌کند.

آگهی

در آستانه گفتگوهای چین و آمریکا برای کاهش تنش‌های دوجانبه، واشنگتن ۲۴ مقام چینی و هنگ‌کنگی را به دلیل آنچه «سرکوب مداوم آزادی‌های سیاسی در سرزمین نیمه خودمختار هنگ کنگ» نامیده است، تحریم کرد.

بیانیه اعلام تحریم این مقام‌ها هنگام سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به ژاپن و کره جنوبی منتشر شد. در این لیست ۲۴ نفره، نام افرادی چون وانگ چن یکی از بیست و پنج عضو هیئت ویژه حزب حاکم چین در امور هنگ کنگ و همچنین بیو چونگ، نماینده هنگ کنگ در کمیته دائمی پارلمان چین که پیش نویس قانون امنیت ملی هنگ کنگ را تهیه کرده بود دیده می‌شود.

این تحریم‌ها پس از آن وضع می‌شود که هفته گذشته تغییراتی در قانون انتخابات هنگ کنگ پدید آمد. طبق تغییرات جدید، کمیته طرفدار پکن در هنگ کنگ اختیار بیشتری در مقایسه با قانون‌گذاران هنگ کنگی خواهد داشت. بعد از اجرای قانون جدید تنها افرادی که «وفاداری‌شان به پکن ثابت شده است» مجاز خواهند بود تا در انتخابات نامزد شوند. بر اساس این قانون جدید شخصیت‌های مخالف سیاسی اجازه ورود به روند سیاسی را نخواهند داشت.

آقای بلینکن، در بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد: «انتشار نسخه‌ به‌روز شده قانون خودمختاری هنگ کنگ، نگرانی عمیق ما را در مورد تصمیم کنگره ملی خلق در روز ۱۱ مارس برای تضعیف یک‌جانبه سیستم انتخاباتی هنگ کنگ تایید می‌کند.»

وی در ادامه افزود: «یک هنگ کنگ باثبات و مرفه که به حقوق بشر، آزادی‌ها و تکثر سیاسی احترام بگذارد، منابع هنگ کنگ، سرزمین اصلی چین و همچنین جامعه بین‌المللی را به شکلی گسترده‌تر تامین می‌کند.»

آقای بلینکن همچنین روز سه‌شنبه در بیانیه مشترکی که با همتای ژاپنی خود منتشر کرد نسبت به نقض حقوق بشر در منطقه غربی سین کیانگ از سوی پکن ابراز نگرانی کرده بود.

تحریم‌های تازه آمریکا در حالی علیه شخصیت‌های چینی و هنگ کنگی اعلام می‌شود که قرار است روز پنجشنبه آقای بلینکن و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با وانگ یی، وزیر امور خارجه و یانگ جیچی، رئيس حزب کمونیست چین در آلاسکا دیدار و گفتگو کنند. این نخستین ملاقات مقام‌های بلندپایه دو کشور از زمان روی کار آمدن دولت جدید در واشنگتن به شمار می‌رود.

ایالات متحده می‌گوید که این فرصتی برای بررسی اختلافات دو کشور در خصوص تجارت و نیز حقوق بشر در تبت، هنگ کنگ و سین کیانگ خواهد بود. بررسی زمینه‌های کنترل و مدیریت بیماری کرونا نیز از دیگر مسائل مورد اشاره دو طرف به شمار می رود.

در حالی که جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا تلاش کرده از زمان حضور در کاخ سفید از لحن تند دونالد ترامپ خطاب به چین فاصله بگیرد اما به نظر می‌رسد که دولت وی در اتخاذ اقدامات و سیاست‌های سخت‌گیرانه در قبال پکن رویکرد مشابهی را پی می‌گیرد.

چین با انتقاد از سیاست‌های آمریکا در قبال هنگ هنگ، دولت‌های خارجی را به دخالت در امور داخلی خود متهم می‌کند و تمام اعتراضات در خصوص وضعیت حقوق بشر در تبت، سین کیانگ و هنگ کنگ را بی‌اساس دانسته است.

از ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ ایالات متحده از مقام برجسته هنگ کنگی از جمله کری لام، رئيس اجرایی هنگ کنگ را تحریم کرده است. ایالات متحده همچنین سفر این شخصیت‌ها به چین را ممنوع و معاملات آنها با موسسات مالی آمریکایی را مسدود کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش وزارت خارجه آمریکا به توافق ایران و چین: پکن سلاح هسته‌ای ایرانی نمی‌خواهد

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟