Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عربستان: تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کنید

King Salman
King Salman Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کابینه عربستان سعودی در جلسه‌ای به ریاست ملک سلمان، پادشاه این کشور خواستار ادامه محدودیت‌های و تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران شد.

آگهی

کابینه وزرای عربستان سعودی خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شد.

در جلسه کابینه وزرای عربستان که سه شنبه شب با حضور ملک سلمان، پادشاه این کشور برگزار شد ریاض خواهان ادامه محدودیت‌ها در قبال برنامه‌های هسته‌ای و تسلیحاتی ایران شد.

در بیانیه‌ای که خبرگزاری رسمی عربستان در این خصوص منتشر کرده با اشاره به حملات موشکی و پهپادی گروه‌های یمنی به به عربستان آمده است: «کابینه عربستان بر اهمیت گسترش تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تاکید دارد چرا که تهران همچنان به شبه نظامیان تروریستی حوثی‌ سلاح‌های پیشرفته و هواپیماهای بدون سرنشین می‌دهد.»

بر اساس این گزارش هیئت دولت عربستان مدعی شد که حوثی‌ها با انجام حملات پهپادی و موشکی غیر نظامیان را در یمن مورد هدف قرار داده‌اند. همچنین طبق این بیانیه، ریاض انجام حملات این گروه یمنی به عربستان سعودی را محکوم کرد.

در ماه‌های اخیر درگیری‌های میان نیروهای نظامی عربستان سعودی و نظامیان حوثی‌ها افزایش یافته و این گروه یمنی چندین بار تاسیسات نفتی آرامکو در شهرهای مختلف عربستان را مورد هدف قرار داده است.

در بخش دیگری از بیانیه، دولت ریاض از ادامه تحریم‌های تسلیحاتی ایران حمایت کرد و افزود: «پادشاهی سعودی از تلاش‌های بین‌المللی برای کسب اطمینان از عدم گسترش برنامه هسته‌ای و موشکی ایران حمایت می‌کند.»

همچنین ریاض مدعی شد که این اقدامات با هدف تبدیل خلیج فارس به منطقه‌ای عاری از هرگونه سلاح‌های کشتار جمعی و جلوگیری از دخالت کشورها در امور داخلی دیگر حکومت‌های منطقه صورت می‌گیرد.

این در حالیست که بر اساس تجزیه و تحلیل موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) مستقر در لندن، که در دسامبر ۲۰۲۰ منتشر شد عربستان با صرف حدود ۴۸ میلیون و پانصد هزار دلار در سال، بعد از کشورهایی چون ایالات متحده و چین، در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که بیشترین مبلغ را صرف هزینه‌های نظامی کرده‌اند و حتی بیش از فرانسه و بریتانیا برای مصارف نظامی هزینه کرده است.

بر اساس اعلام این مرکز اما تخمین زده می‌شود که ایران حدود ۱۴ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ برای مصارف نظامی خرج کرده باشد.

عربستان سعودی همواره ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همچنین کل خاورمیانه متهم می‌کند. اتهاماتی که همواره از سوی ایران بی‌اساس خوانده شده است.

در بخش دیگری از بیانیه هیئت وزیران پادشاهی سعودی به موضوع برقراری آتش بس در یمن اشاره شده و به حمایت‌های ریاض از ابتکارهای نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن برای ایجاد گفتگوی ملی در این کشور و برقراری ثبات و صلح در این کشور جنگ زده تاکید شده است.

عربستان سعودی و چند کشور عربی دیگر از ماه مارس سال ۲۰۱۵ در حمله‌ای متشکل از یک ائتلاف عربی به یمن حمله کردند و از آن زمان تا کنون با وجود گذشت حدود ۶ سال، همچنان حملات ریاض و متحدانش به این کشور فقیر و جنگ زده ادامه دارد. تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به هجوم ریاض به یمن بی نتیجه مانده و همچنان جنگ میان حوثی‌ها و نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی ادامه دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه عربستان: به ما اطمینان دادند که برنامه موشکی ایران در مذاکرات گنجانده می‌شود

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند