رتبه بندی بودجه نظامی کشورها؛ عربستان در جایگاه چهارم است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رتبه بندی بودجه نظامی کشورها؛ عربستان در جایگاه چهارم است

موسسه بین المللی تحقیقات صلح در آخرین گزارش خود نوشته است که در سال ۲۰۱۶ دولتها ۱۶۸۶ میلیارد دلار برای مقاصد دفاعی و نظامی هزینه کرده اند. این رقم ۰.۴ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۵ میلادی است.

آمریکای شمالی و اروپا افزایش قابل توجهی در زمینه بودجه نظامی داشته اند. پایگاه داده های تجهیزات نظامی، سه شنبه (۲۵ آوریل) اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار عموم قرار داده است. در صدر کشورهایی که بالاترین بودجه سالانه نظامی را دارند به مانند دو دهه اخیر ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. بودجه نظامی این کشور نسبت به سال ۲۰۱۵، ۱.۷ درصد رشد داشت و به رقم ۶۱۱ میلیارد دلار رسیده بود.

بودجه نظامی عربستان سعودی نسبت به سال گذشته با کاهش روبرو شد و از جایگاه سوم در سال ۲۰۱۵ به جایگاه چهارم در سال ۲۰۱۶ رسید. با این حال عربستان در خاورمیانه از نظر بودجه نظامی همچنان نخستین کشور است و اما در رتبه بندی جهانی بعد از آمریکا، چین و روسیه قرار دارد.

برآورد دقیقی از بودجه نظامی در برخی از کشورهای خاورمیانه مانند امارات متحده عربی وجود ندارد که دلیل این موضوع فقدان اطلاعات معتبر است اما طبق آمار موجود، بودجه نظامی ایران و کویت نیز در سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته اند.