درخواست برای استعفای رئیس پلیس لندن در پی حملۀ ماموران به مراسم یادبود سارا اورارد

 Floral tributes in memory of Sarah Everard
Floral tributes in memory of Sarah Everard Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سارا اورارد نام زنی ۳۳ ساله است که سوم مارس ناپدید گردید و جسد او یک هفته بعد در ۱۰ مارس در یک منطقه جنگلی در جنوب شرق لندن پیدا شد.

آگهی

در پی افزایش انتقادها به رفتار پلیس لندن، به دلیل یورش ماموران عصر شنبه به مراسم یادبود سارا اورارد، احزاب منتقد دولت همچنین بسیاری از مدافعان حقوق زنان در این شهر، خواستار استعفای کرسیدا دیک، رئیس پلیس لندن شدند.

آنها اعلام کردند که عملکرد او باعث شده است تا «میلیون‌ها زن در این شهر اعتمادشان را به پلیس از دست بدهند».

سارا اورارد نام زنی ۳۳ ساله است که سوم مارس ناپدید گردید و جسد او یک هفته بعد در ۱۰ مارس در یک منطقه جنگلی در جنوب شرق لندن پیدا شد.

تحقیقات درباره این حادثه، منجر به دستگیری یک مامور پلیس بریتانیا به نام وین کوزنس شد. محاکمۀ او که ۴۸ سال دارد، از روز شنبه به اتهام آدم‌ربایی و قتل این زن جوان آغاز شد.

همزمان با برگزاری این محاکمه، صدها تن از مدافعان حقوق زنان عصر شنبه در مکانی که سارا اورارد برای آخرین بار دیده شده بود، جمع شدند و با شاخه‌های گل و روشن کردن شمع به او ادای احترام کردند.

اما پلیس با این استدلال که تجمع آنها به دلیل مقررات مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا مممنوع است، به این تجمع یورش برد و با حاضران درگیر شد.

پلیس در جریان این یورش، چهار نفر از شرکت کنندگان را نیز به اتهام نقض مقررات بازداشت کرد.

شرکت کنندگان در این مراسم اعلام کردند که با برگزاری این تجمع قصد داشتند توجه‌ها را به سمت خطراتی که زنان در بریتانیا در جریان زندگی روزمره با آن مواجه هستند، جلب کنند.

با افزایش اعتراضات به رفتار پلیس، پریتی پتل وزیر کشور بریتانیا اعلام کرد از پلیس لندن خواسته است «گزارش کاملی از آنچه اتفاق افتاده» را به او ارائه دهد و درباره تصاویر «ناراحت کننده‌ای» که از نحوه برخورد پلیس با معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، توضیح دهد.

صدیق خان، شهردار لندن نیز اعلام کرد که این تصاویر به وضوح نشان می‌دهد که «پاسخ پلیس لندن در آن زمان نامناسب بوده است».

حادثه درگذشت سارا اورارد شوکی را در جامعه بریتانیا بوجود آورده است. همزمان با رسیدگی به این پروندۀ قتل و آدم‌ربایی، مراسمی در یادبود او در شهرهای گلاسکو، ناتینگهام، بیرمنگام و بریستول نیز برگزار شد.

عصر روز شنبه همچنین شمعی روی پله‌های ساختمان شماره ۱۰ خیابان داونینگ که محل کار و خانه نخست‌وزیر بریتانیا محسوب می‌شود، روشن گردید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابتکارات کشورهای اروپایی برای مبارزه با خشونت علیه زنان و دختران

کارزار روبان سفید؛ مردانی که برای حمایت از زنان برخاسته‌اند

پلیس کالیفرنیا دختر نوجوانی را که قرار بود نجات دهد اشتباهی به ضرب گلوله کشت