رئیس جمهوری سابق بولیوی به اتهام دست داشتن در کودتای سرنگونی مورالس دستگیر شد

جینین آنز، رئیس جمهوری موقت سابق بولیوی
جینین آنز، رئیس جمهوری موقت سابق بولیوی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از رویترز و فرانس‌پرس
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جینین آنز روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

آگهی

دولت سوسیالیست بولیوی روز شنبه از دستگیری و بازداشت جینین آنز، رئیس جمهوری موقت سابق این کشور به اتهام دست داشتن در کودتای سرنگونی اوو مورالس، رهبر چپ‌گرای پیشین این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد.

به گفته وزیر کشور بولیوی خانم آنز که پیش‌تر برای او به اتهام «فتنه» و «تروریسم» قرار بازداشت صادر شده بود روز شنبه در چارچوب تحقیقات مرتبط با کودتای احتمالی بر ضد اوو مورالس، رئیس کشور سابق بولیوی دستگیر شده است.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

خانم آنز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت یازده ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

وزیر کشور بولیوی گفته است که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جینین آنز صادر شده بود.

رویترز با ذکر این نقل قول در گزارش خود آورده است که ادعای کودتا برای سرنگونی مورالس، فردی که ۱۴ سال زمام امور را در بولیوی در دست داشت مدت‌ها توسط رهبر پیشین و چپ‌گرای این کشور بر ضد مخالفان سیاسی از طیف محافظه‌کار مطرح شده بود.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استفعا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

نامزدی مورالس برای چهارمین دوره متوالی در سال ۲۰۱۹ منشا اعتراض و خشم بسیاری از مخالفان وی در بولیوی شد. نتیجه این انتخابات برغم پیروزی وی به دلیل ادعاهای تقلب که مورد تایید سازمان کشورهای آمریکایی قرار گرفت، لغو شد.

حامیان آقای مورالس معتقدند که برکناری وی از قدرت حاصل یک کودتای برنامه‌یزی شده بوده است؛ ادعایی که جینین آنز، رئیس جمهوری موقت سابق بولیوی آنرا رد می‌کند و بر یک جابجایی قانونی قدرت تاکید دارد.

دولت موقت بولیوی به ریاست خانم آنز در یازده ماه زمامداری، این کشور را به سمتی کاملا متفاوت از زمان اوو مورالس سوق داد و اقدام به دستگیری و بازداشت برخی اعضای دولت سابق کرد.

دادستان‌های بولیوی در ادامه تحقیقاتِ پرونده مرتبط با کودتای احتمالی سال ۲۰۱۹ برای دو فرمانده سابق نظامی این کشور نیز در راستای همین پرونده قرار بازداشت صادر کرده‌اند.

ارتش بولیوی در پی شدت گرفتن اعتراض‌های ضد دولتی در سال ۲۰۱۹ از مورالس خواسته بود استعفا بدهد و از قدرت کناره‌گیری کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر کابینه بولیوی در حال دریافت رشوه بازداشت شد

ویدئو؛ پاکسازی دریاچه اورو اورو بولیوی از زباله

سناتور راستگرا خود را رئیس جمهور موقت بولیوی معرفی کرد