چهار انفجار در بزرگترین شهر گینه استوایی ۹۸ کشته و ۶۰۰ مجروح بر جای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انفجار در بزرگترین شهر گینه استوایی
انفجار در بزرگترین شهر گینه استوایی   -  Copyright  AP Photo

دستکم ۹۸ نفر روز یکشنبه بر اثر چهار انفجار در یک انبار مهمات و مواد منفجره در گینه استوایی جان خود را از دست دادند.

این انفجارها به پایگاهی نظامی که این انبار در آن واقع شده است و همچنین مناطق مسکونی اطراف در باتا، بزرگترین شهر گینه استوایی در غرب آفریقا آسیب زیادی زد. حدود ۶۰۰ نفر نیز در این انفجارها مجروح شدند.

تئودور اوبیانگ انگوئما، رئیس جمهوری گینه استوایی دلیل انفجارها را «سهل انگاری» نظامیان و گسترش آتشی عنوان کرد که کشاورزان روشن کرده بودند. تصاویر منتشر شده از باتا نشان می دهد که به واحدهای مسکونی در شعاع چند صد متری محل انفجار خسارت وارد شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری گینه استوایی ضمن صدور دستوری برای تحقیق درباره انفجارهای باتا از جامعه جهانی خواست تا از کشورش در دوره دشوار بحران اقتصادی ناشی از کاهش قیمت نفت و همه گیری بیماری «کووید ۱۹» حمایت کند.

حدود ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفری گینه استوایی ساکن بندر باتا هستند. گینه استوایی به دلیل در اختیار داشتن منابع نفت و گاز کشوری ثروتمند در قاره آفریقا محسوب می شود اما اکثریت شهروندان آن زیر خط فقر زندگی می کنند.

تئودور اوبیانگ انگوئما، ۷۸ ساله، از نزدیک به ۴۲ سال پیش تا کنون قدرت را در گینه استوایی در اختیار دارد. رکورد طولانی ترین دوره زمامداری در سطح جهان در میان رهبرانی که هنوز در قید حیات هستند متعلق به او است.