ادامه سیر نزولی نرخ ارز؛ سکه طلا بر خلاف دلار گران شد

ویترین یک مغازه صرافی در تهران
ویترین یک مغازه صرافی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ آزاد ارز در بازار تهران همزمان با صعود قیمت جهانی نفت به بالاترین سطح در دو سال گذشته به سیر نزولی خود ادامه داد و در جریان معاملات روز یکشنبه به کمترین رقم در دو هفته گذشته رسید.

آگهی

نرخ آزاد ارز در بازار تهران همزمان با صعود قیمت جهانی نفت به بالاترین سطح در دو سال گذشته به سیر نزولی خود ادامه داد و در جریان معاملات روز یکشنبه به کمترین رقم در دو هفته گذشته رسید.

قیمت جهانی هر بشکه نفت پایه برنت تنها سه روز پس از تصمیم کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس برای ثبیت تولید نفت در ماه آوریل تا ۶۹ دلار و ۳۶ سنت افزایش یافت؛ نرخی که آخرین بار در طی داد و ستدهای هفته پایانی ماه مارس ۲۰۱۹ ثبت شده بود. در همین حال، قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران نیز پس از نزدیک به ۲۲ ماه بار دیگر تا ۶۵ دلار و ۵۱ سنت بالا رفت؛ این نرخ اواخر آوریل سال گذشته به کمتر از ۱۱ دلار رسیده بود.

در چنین شرایطی، بانک مرکزی ایران در جریان خرید و فروش‌های روز یکشنبه نرخ عرضه دلار از طریق شبکه صرافی تحت نظارت خود را ۲۸۶ تومان کاهش داد و به زیر ۲۴ هزار تومان رساند. در مقابل، سیر کاهنده نرخ آزاد دلار که از هفته گذشته آغاز شده، روز یکشنبه نیز ادامه یافت و این نرخ به ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید که پایین‌ترین نرخ از ۵ اسفند تا کنون به شمار می‌رود.

هر یورو نیز روز یکشنبه حدود ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان مبادله شد که نزدیک به ۶۲۷ تومان بالاتر از نرخ رسمی اعلام شده توسط بانک مرکزی ایران بود.

برخی فعالان بازار افزایش عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران را همزمان با صعود قیمت نفت و افزایش امیدواری‌ها نسبت به کاهش تنش سیاسی میان ایران و غرب، عامل برقرار ماندن سیر نزولی نرخ ارز در بازار آزاد تهران می‌دانند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود کاهش نرخ ارز در بازار ایران و تعطیلی پایان هفته بازار جهانی طلا، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا به دلیل رشد تقاضای پایان سال خورشیدی روز یکشنبه بیش از ۸۰ هزار تومان افزایش یافت و به بالای ۱۰ میلیون و ۴۴۱ هزار تومان رسید. اما هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش جزئی ۶ هزار تومانی مواجه شد و یک میلیون و ۱۰ هزار تومان مبادله شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خوش‌بینی بازار ارز به فرجام برجام؛ نرخ دلار به پایین‌ترین سطح در دو هفته گذشته رسید

دلار به نرخ دوران ترامپ برگشت؛ فاصله نرخ رسمی و آزاد یورو به ۱۴۵۰ تومان رسید

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت