Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خوش‌بینی بازار ارز به فرجام برجام؛ نرخ دلار به پایین‌ترین سطح در دو هفته گذشته رسید

ویترین یک صرافی در تهران
ویترین یک صرافی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ دلار در معاملات روز دوشنبه بازار آزاد تهران، یک روز پس از توافق مناقشه برانگیز ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و با وجود اصرار رهبر ایران و وزیر خارجه آمریکا بر مواضع پیشین خود در مورد برجام، به سیر نزولی خود ادامه داد و به پایین‌ترین سطح از ۲۰ بهمن ماه گذشته رسید.

آگهی

نرخ دلار در معاملات روز دوشنبه بازار آزاد تهران، یک روز پس از توافق جدید ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و با وجود اصرار رهبر ایران و وزیر خارجه آمریکا بر مواضع پیشین خود در مورد برجام، به سیر نزولی خود ادامه داد و به پایین‌ترین سطح از ۲۰ بهمن ماه گذشته رسید.

بانک مرکزی ایران در آغاز مبادلات روز دوشنبه نرخ رسمی عرضه دلار را ۷۲ تومان دیگر کاهش داد و به ۲۴ هزار و ۱۸۲ تومان رساند. همزمان قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران تا ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش یافت و به پایین‌ترین نرخ طی معاملات دو هفته گذشته رسید.

هر یورو نیز روز دوشنبه در مرز ۳۰ هزارتومان خرید و فروش شد که حدود ۱۷۰ تومان ارزان‌تر از روز یکشنبه و نزدیک به ۷۱۰ تومان بالاتر از نرخ رسمی اعلام شده توسط بانک مرکزی بود.

کاهش نرخ ارز در بازار ایران موجب شده تا با وجود افزایش ۲۵ دلاری قیمت جهانی اونس طلا، نرخ هر قطعه تمام سکه طلا در معاملات روز دوشنبه بازار تهران ۱۶۵ هزار تومان کاهش یابد و به کمتر از ۱۱ میلیون تومان برسد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افت ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومانی به نرخ یک میلیون و ۷۲ هزار تومان داد و ستد شود. 

هر چند برخی فعالان بازار ارز ایران، ادامه سیر نزولی نرخ ارز در معاملات روز دوشنبه را بیشتر تحت تاثیر انتشار خبری مبنی بر توافق عبدالناصر همتی، رئيس کل بانک مرکزی ایران و سفیر کره جنوبی در تهران در خصوص آزادسازی بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی دانستند ولی به اعتقاد آنها بازار ارز ایران همچنان تحت تاثیر خوش‌بینی موجود در مورد حصول توافق ایران و آمریکا برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها قرار دارد. 

این خوش‌بینی در حالی است که با وجود توافق سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به مناقشه میان دولت و مجلس ایران دامن زده، رهبر ایران در تازه‌ترین اظهار نظر خود در این مورد، خواستار اجرای قانون مصوب مجلس و کاهش گام به گام تعهدات برجامی ایران شده و در مقابل وزیر خارجه آمریکا نیز تاکید کرده که بازگشت این کشور به برجام تنها منوط به پایبندی مطلق ایران به تعهداتش در برجام است.

اما فعالان خوش‌بین بازار ارز ایران معتقدند که در پس این پیغام‌های غیرهمسویی که این روزها ایران و آمریکا برای هم ارسال می‌کنند، دیپلماسی هسته‌ای که بار دیگر از سوی دولت جدید آمریکا فعال شده با حمایت اتحادیه اروپا همچنان تا حصول نتیجه مشخص ادامه خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه سیر نزولی نرخ ارز؛ سکه طلا بر خلاف دلار گران شد

بازار ارز زیر سایه ادامه رایزنی ۱ میلیارد دلاری تهران-سئول-واشنگتن؛ دلار گران‌تر شد

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ شهروندان سرخورده همچنان با صندوق‌های رای قهر می‌مانند؟