Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در عراق: خشونت کافی است

Pope Francis
Pope Francis Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در شهر بغداد از عراقی‌ها خواست تا برای اقلیت‌های مذهبی ارزش قائل شوند و با برادران مسیحی خود به عنوان «یک سرمایه ارزشمند» رفتار کنند. وی همچنین تاکید کرد که خشونت، افراط گرایی، عدم تحمل و فساد کافی است و باید عدالت را برپا داشت.

آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در شهر بغداد از عراقی‌ها خواست تا برای اقلیت‌های مذهبی ارزش قائل شوند و با برادران مسیحی خود به عنوان «یک سرمایه ارزشمند» رفتار کنند.

وی همچنین تاکید کرد که خشونت، افراط گرایی، عدم تحمل و فساد کافی است و باید عدالت را برپا داشت.

رهبر کاتولیک‌های جهان ظهر روز جمعه ۵ مارس (۱۵ اسفند) به وقت محلی با استقبال مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق وارد پایتخت این کشور شد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

پاپ قرار است در این سفر سه روزه با مسیحیان این کشور دیدار کند. این رهبر مذهبی، پیشتر گفته بود می‌خواهد با افرادی دیدار کند که رنج‌های فراوانی را در سال‌های اخیر متحمل شده‌اند. اشاره رهبر کاتولیک‌های جهان به مسیحیانی است که در زمان حکمرانی داعش بر بخش‌هایی از عراق، دشواری‌ها و مرارت‌های فراوانی را تجربه کردند.

صدها نفر که برخی از آن‌ها پرچم‌های واتیکان و عراق را در دست داشتند در مسیر عبور پاپ در نزدیکی فرودگاه بغداد جمع شده بودند تا از رهبر مذهبی کاتولیک‌ها استقبال کنند.

واتیکان با وجود بدتر شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا در عراق از این سفر دفاع کرد و گفت: «فاصله‌گذاری اجتماعی و سایر اقدام‌های بهداشتی اعمال خواهد شد.»

AP Photo
استقبال از پاپ فرانسیس در نزدیکی فرودگاه بغدادAP Photo

با این حال آسوشیتدپرس در گزارش خود اشاره کرد که بسیاری که در مسیر عبور خودروی پاپ فرانسیس حضور داشتند ماسک نزده بودند.

دیدار پاپ با رئیس جمهوری عراق

پاپ از فرودگاه راهی مقر ریاست جمهوری عراق برای دیدار با برهم صالح شد.

وی در این دیدار گفت: «تنوع مذهبی، فرهنگی، قومی که از مشخصه‌های بارز جامعه عراق بوده است، سرمایه گرانبهایی است که می‌توان از آن حفاظت کرد و مانعی برای از بین بردن نیست.»

وی افزود: «عراقی‌ها از هر دین و مذهبی شایسته برخورداری از حقوق و حمایت‌های مشابه اکثریت مسلمان شیعه هستند.» وی تاکید کرد که هیچ کسی نباید شهروند درجه دو محسوب شود.

اگر انسان‌ها یاد بگیرند فراتر از اختلاف‌ها به یکدیگر نگاه کنند و همدیگر را به‌عنوان اعضای یک خانواده انسانی ببینند، می‌توان یک روند موثر بازسازی را آغاز کرد و جهانی بهتر، عادلانه‌تر و انسانی‌تر را به نسل‌های آینده سپرد
پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس تصریح کرد: « اگر انسان‌ها یاد بگیرند فراتر از اختلاف‌ها به یکدیگر نگاه کنند و همدیگر را به‌عنوان اعضای یک خانواده انسانی ببینند، می‌توان یک روند موثر بازسازی را آغاز کرد و جهانی بهتر، عادلانه‌تر و انسانی‌تر را به نسل‌های آینده سپرد.»

برهم صالح: شرق را نمی‌توان بدون مسیحیان تصور کرد

آقای صالح در دیدار با رهبر کاتولیک‌های جهان گفت: «تصمیم پاپ فرانسیس برای این سفر علی‌رغم شیوع ویروس کرونا و نگرانی‌های امنیتی، ارزش آن را دو برابر کرده است.»

رئیس جمهوری عراق تصریح کرد که خاورمیانه به دلیل تنش‌های منطقه‌ای و افراط‌گرایی با «بحران همزیستی» روبرو است. وی بر اهمیت همزیستی مسالمت آمیز و حفظ جامعه مسیحیان که قدمتی ۲ هزار ساله در عراق دارد تاکید کرد.

آگهی

وی گفت: «شرق را نمی‌توان بدون مسیحیان تصور کرد و ادامه مهاجرت آن عواقب سختی خواهد داشت.»

آسوشیتدپرس
دیدار پاپ با برهم صالح رئیس جمهوری عراقآسوشیتدپرس

پاپ پس از دیدار با برهم صالح به سمت کلیسای کاتولیک سریانی «بانوی رستگار ما» در بغداد رفت. این مکان مذهبی در سال ۲۰۱۰ مورد حملات انتحاری قرار گرفت و به کشته شدن ده‌ها نفر از افرادی منجر شد که برای عبادت و نیایش به این مکان مذهبی پناه برده بودند.

همزمان سازمان شوالیه‌های کلمبوس، بزرگترین انجمن برادری کاتولیک‌های جهان، که در جلب توجه جهانی به وضعیت مسیحیان در عراق فعال بوده است با اعلام حمایت از اظهارات پاپ در سفر به عراق اعلام کرد که ۱۰۰ هزار دلار به کلیسای اربیل کمک خواهد کرد.

دیدار با آیت‌الله سیستانی، از رهبران مذهبی شیعیان در عراق یکی دیگر از برنامه‌های سفر پاپ فرانسیس خواهد بود.

آگهی
آسوشیتدپرس
پاپ در کلیسای کاتولیک سریانیآسوشیتدپرس

رهبر آرژانتینی مسیحیان کاتولیک جهان در بخش دیگری از سفرش قرار است به ناصریه در جنوب عراق برود تا در زادگاه ابراهیم، در اور در نشستی با شخصیت‌های مذهبی برجسته مذاهب گوناگون این کشور دیدار کند. ملاقات با مقام‌های سیاسی عراق از جمله نخست وزیر و رئيس جمهوری هم در برنامه سفر فشرده پاپ گنجانده شده است. او همچنین به اربیل و موصل و مناطق مسیحی نشین در استان نینوا هم سفر خواهد کرد.

پیش از حمله سال ۲۰۰۳ به رهبری ایالات متحده آمریکا به عراق که باعث سرنگونی صدام حسین شد، عراق تقریبا یک و نیم میلیون مسیحی داشت اما هم اکنون مقامات کلیسا تخمین می‌زنند که تنها چند صد هزار مسیحی در نزدیکی مرزهای عراقی باقی مانده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین سفر پاپ به عراق؛ کارشناسان بهداشت درباره شیوع کرونا هشدار دادند

انقلاب در واتیکان؛ پاپ فرانسیس اجازه داد برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار شود

«پیامبر دروغینِ» آرژانتینی در برابر پاپ قد علم کرد