انتقاد شدید «صلح سبز» از وزیر اسراییلی که ایران را عامل تروریسم زیست محیطی خواند

آلودگی های نفتی در سواحل اسراییل
آلودگی های نفتی در سواحل اسراییل   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی

مدیر سازمان صلح سبز اسراییل در واکنش به اظهارات وزیر محیط زیست اسراییل که ایران را عامل آلودگی های نفتی دریای مدیترانه و سواحل لبنان و اسراییل خوانده بود گفت که سخنان شخص وزیر تنها جنبه «تبلیغات انتخاباتی دارند و فاقد هرگونه مبنای واقعی هستند.»

سازمان مردم نهاد صلح سبز با انتقاد از سخنان وزیر محیط زیست اسراییل که ایران را متهم به «تروریسم زیست محیطی» کرده بود، سخنان این سیاست مدار را بر خلاف واقعیت خواند.

گیلا گملیل، وزیر پرنفوذ دولت بنیامین نتانیاهو در هفته اخیر بارها دولت ایران را عامل آلودگی های نفتی دریای مدیترانه، سواحل لبنان تا اسراییل، خوانده بود.

در مقابل جاناتان آیخنباوم، مدیر صلح سبز اسراییل اظهارات گیلا گملیل را «فاقد هرگونه مبنا» خواند گفت که باید این مسئول زیست محیطی «رسوا» شود.

آقای آیخنباوم تاکید کرد که اظهارات شخص وزیر «بوی بد تبلیغات انتخاباتی» می دهد. این فعال زیست محیطی گفت که ادعاهای وزیر کابینه اسراییل «نه تنها در داخل کشور بلکه اعتبار زیست محیطی اسراییل در جامعه بین الملل را زیر سوال می برد.»

اسراییل روز دوم فروردین سال آینده خورشیدی انتخابات سراسری برگزار می‌کند.

گیلا گملیل یکی از پرنفوذترین سیاستمداران حال حاضر اسراییل و نزدیک‌ترین وزیر به بنیامین نتانیاهو است.

AP Photo
آودگیهای نفتی در اسراییلAP Photo

وی به تازگی اعلام کرده است که عامل اصلی آلودگی نفتی آب های مدیترانه در سواحل اسراییل و لبنان «یک نفت کش لیبیایی حامل نفت ایران است.‌ و ایرانی ها به عمد شیر نفت کش را در نزدیکی سواحل اسراییل باز کرده‌اند تا دریا را آلوده کنند.»

وزیر محیط زیست اسراییل به‌دلیل این سخنان تحت فشار گروه های حامی آب و هوای پاک قرار گرفته است.

نیروهای امنیتی اسراییل در روزهای گذشته تحقیقات گسترده ای را درباره ادعای وی آغاز کرده اند اما هیچ کدام هنوز اظهارات او را تایید نکرده اند.

وزارت دفاع اسراییل در یک بیانیه کوتاه گفته است که «هیچ مدرکی دال بر ریختن عمدی نفت به دریای مدیترانه توسط نفت کشی لیبیایی و یا دیگر نفت‌کش‌ها پیدا نکرده است.»

با وجود واکنش‌های گسترده بار دیگر وزیر محیط زیست اسراییل پنجشنبه شب در کانال ۱۲ این کشور، ایران را عامل «تروریسم زیست محیطی» در دریای مدیترانه خواند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ایران و اسرائیل