ذوب شدن ۱۰ میلیارد تن یخ طی ۲۴ ساعت در گرینلند دانمارک

تصویر از ویدیوی رویترز
تصویر از ویدیوی رویترز
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تغییرات آب‌وهوایی در گوشه و کنار جهان نشانه‌هایی دارد، در اروپا و سراسر جهان موج گرمای بی‌سابقه‌ای به ثبت رسیده و حالا از گرینلند دانمارک خبر آمده که ۱۰ میلیارد تن یخ تنها ظرف ۲۴ ساعت ذوب شده است.

آگهی

یک مستندساز در جریان ساخت فیلمش، روز پنجشنبه اول اوت ۲۰۱۹، ذوب شدن بی سابقه یخ‌ها در گرینلند را به تصویر کشید. کاسپر هارلوئو مشغول ساخت مستندی به نام «سفر به دل یخ‌ها» است.

دانشمندان موسسه هواشناسی دانمارک گزارش داده اند که به دنبال گرمای تاریخی ۲۲ درجه سانتیگرادی «یخسار» گرینلند در ماه ژوئن به طور کلی ذوب شده است. فرایند ذوب شدن این صفحه یخی از ابتدای ماه شروع شده بود. طی این ماه ۱۹۷ گیگاتون یخ ذوب شده‌است.

بالاترین میزان ذوب شدن یخ‌ها در ۳۱ ژوئیه به ثبت رسید که در آن بیش از ۱۰ میلیارد تن یخ (معادل ۱۱ گیگاتون) ظرف ۲۴ ساعت ذوب شد.

یَخسار انبوهه‌ای از یخ حاصل از یخچال طبیعی است که پهنه پیرامون خود را می‌پوشاند. یخسارها از پنجاه هزار کیلومتر مربع بزرگ‌تر هستند. یخسارها از جزیره‌های یخی یا یخچال‌ها بزرگ‌ترند. تنها یخسارهای موجود در جهان در جنوبگان و گرینلند قابل مشاهده اند.

کاسپر هارلوئو به رویترز گفت: «کاوش یخ‌کره بسیار مرموز و جالب بود. این یخ‌ها مثل یک هیولای بزرگ در آنجا به خواب فرو رفته‌اند. قبل از اینکه این هیولا شروع به ذوب شدن کند هیچکس به آن اهمیتی نمی‌داد. حالا همه به آن اهمیت می‌دهند، البته به دلیلی که موجه است.»

یخ‌کره آن بخشی از کرهٔ زمین است که در آن آب به صورت جامد است و شامل یخ‌های دریاها، یخ‌های دریاچه‌ها، یخ‌های رودها، زمین‌های پوشیده از برف، یخرود، توده‌های یخ، صفحات یخ و زمین‌های یخ‌زده می‌شود.

گرینلند نام ناحیه خودگردانی از دانمارک است. گرینلند در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده ومحل سکونت حدود ۵۶ هزار نفر است. گرینلند را به‌عنوان کم‌تراکم‌ترین منطقه جهان به لحاظ جمعیتی می‌شناسند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد شدید «صلح سبز» از وزیر اسراییلی که ایران را عامل تروریسم زیست محیطی خواند

سازمان ملل: افزایش سطح آب دریاها به جابه‌جایی ۲۸۰ میلیون نفر می انجامد

صعود میلیون‌ها نفر از کوه فوجی ژاپن؛ زنگ خطر تبعات محیط زیستی به صدا درآمد