انفجار در کشتی متعلق به شرکت اسرائیلی در شرق تنگه هرمز

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

شرکت درایاد گلوبال در گزارش خود درباره این حادثه نوشته است: «در حالی که جزئیات مربوط به این حادثه همچنان نامشخص است، اما این احتمال واقع‌بینانه وجود دارد كه این رویداد نتیجه فعالیت نامتقارن نیروهای نظامی ایران باشد.»

دو شرکت بین‌المللی فعال در زمینه اطلاعات و امنیت دریایی از انفجار در یک کشتی تجاری متعلق به یک شرکت اسرائیلی که در آب‌های شرق تنگه هرمز در حال گذر بود، خبر دادند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از این منابع نوشت که دلیل و منشأ این انفجار که شامگاه پنجشنبه ۲۵ فوریه (۷ اسفند) روی داد، مشخص نیست اما گزارش شده که به کشتی آسیبی نرسیده و خدمه آن نیز «در امان» هستند.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

این کشتی که «هلیوس ری» نام دارد و در زمان وقوع حادثه با پرچم پاناما در دریای عمان حرکت می‌کرد، متعلق به یک شرکت اسرائیلی است و اسناد مالکیت آن در تل‌آویو ثبت شده است.

 شرکت اطلاعات و امنیت دریایی «یوکی‌ام‌تی‌او» بریتانیا با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن اعلام این که تحقیقات در زمینه این انفجار در حال انجام است، به کشتی‌های منطقه توصیه کرده که «احتیاط» کنند.

این انفجار در ساعت ۲۰ و ۴۰ دقیقه پنجشنبه به وقت گرینویچ (۱۱ و ۴۰ دقیقه شب به وقت ایران) رخ داده است.

شرکت امنیت دریایی «درایاد گلوبال» بریتانیا نیز اعلام کرد که این کشتی متعلق به شرکت هلیوس ری با مسئولیت محدود، مخصوص حمل خودرو است و در زمان حادثه از مبدأ بندر دمام عربستان در حال حرکت به سوی سنگاپور بوده است. شرکت هلیوس ری در «جزیره من» بریتانیا ثبت شده است.

سخنگوی وزارت حمل و نقل اسرائیل گفته هیچ اطلاعی در مورد حمله به کشتی اسرائیلی در نزدیکی خلیج فارس ندارد. استامکو، شرکتی که مدیریت کشتی را به عهده دارد نیز از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

شرکت درایاد گلوبال در گزارش خود درباره این حادثه نوشته است: «در حالی که جزئیات مربوط به این حادثه همچنان نامشخص است، اما این احتمال واقع‌بینانه وجود دارد كه این رویداد نتیجه فعالیت نامتقارن نیروهای نظامی ایران باشد.»

داده‌های رفینیتیو نشان می‌دهد که این کشتی دبی را به عنوان مقصد فعلی تعیین کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در بحرین گفته است که از این حادثه مطلع بوده و در حال پایش اوضاع است.

از سال ۲۰۱۸ که آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین‌تری را علیه ایران وضع کرد، تنش‌های بین‌المللی در پهنه‌های آبی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان افزایش یافته است.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ایران و اسرائیل