Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاکید آمریکا بر اهمیت حقوق بشر و حاکمیت قانون در گفتگوی بایدن و ملک سلمان

Photo
Photo Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این گفتگو در حالی انجام می‌شود که قرار است واشنگتن به زودی یک گزارش محرمانه و طبقه‌بندی شده از تحقیقات سرویس‌های اطلاعاتی این کشور را درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی منتشر کند؛ با این وجود در بیانیه کاخ سفید به موضوع انتشار این گزارش اشاره‌ای نشده است.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۵ فوریه برای اولین بار از زمان آغاز ریاست جمهوری با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی گفتگو کرد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، موضوع این گفتگوی تلفنی «مشارکت دیرینه ایالات متحده و عربستان سعودی» بوده است و هر دو طرف درباره امنیت منطقه، از جمله تلاش‌های دیپلماتیک به رهبری سازمان ملل و ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ یمن و تعهد آمریکا برای کمک به عربستان سعودی در دفاع از خاک خود بویژه در مقابل حملات «گروه‌های همسو با ایران» به بحث پرداخته‌اند.

جو بایدن همچنین در جریان این گفتگو، آزادی چند کنشگر آمریکایی‌-سعودی و خانم لجين هذلول الهذلول، مدافع حقوق زنان در این کشور را اقداماتی مثبت ارزیابی و بر اهمیت موضوعات حقوق بشری و اهمیت حاکمیت قانون در سراسر جهان برای آمریکا تاکید کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که رئیس جمهوری آمریکا به ملک سلمان وعده داده تا در راه استحکام و شفافیت هرچه بیشتر روابط دوجانبه تلاش کند.

این گفتگو در حالی انجام می‌شود که قرار است واشنگتن به زودی یک گزارش محرمانه و طبقه‌بندی شده از تحقیقات سرویس‌های اطلاعاتی این کشور را درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی منتشر کند؛ با این وجود در بیانیه کاخ سفید به موضوع انتشار این گزارش اشاره‌ای نشده است.

جمال خاشقجی که ساکن ایالات متحده بود و برای روزنامه واشنگتن پست می‌نوشت، در اکتبر ۲۰۱۸ میلادی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه آنهم به دست نیروهای سعودی به قتل رسید.

بنا بر اعلام رسانه‌های آمریکا، دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری خود از انتشار این گزارش که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را متهم به صدور فرمان قتل خاشقجی می‌کند، جلوگیری کرده بود.

در آن زمان سنای آمریکا نیز که به گزارش‌های سرویس‌های اطلاعاتی این کشور دسترسی دارد، اعلام کرده بود محمد بن سلمان «مسئول» قتل جمال خاشقجی است اما مایک پمپئو، وزیر خارجه وقت آمریکا با رد این ادعا گفته بود که در گزارش سیا «هیچ مدرک مستقیمی دربارۀ ارتباط ولیعهد عربستان با دستور قتل خاشقجی وجود ندارد.»

سیمون هندرسون، از اندیشکدۀ سیاست خاور نزدیک واشنگتن معتقد است حتی اگر این گزارش از نقش ولیعهد عربستان در ماجرای قتل خاشقجی پرده بردارد، باز هم روشن نیست که دولت جدید آمریکا تا چه اندازه حاضر است برای مجازات ولیعهد اصلی‌ترین متحد خود در خاورمیانه قدم بردارد.

روز پنج‌شنبه همچنین خبرگزاری رسمی عربستان سعودی از گفتگوی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده با فيصل بن فرحان، همتای سعودی خود خبر داد. 

گفته می‌شود در جریان این تماس تلفنی، هر دو طرف دربارۀ روابط دو جانبه و مشارکت استراتژیک دو کشور گفتگو کرده و جنبه‌های مختلف همکاری برای حل و فصل چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلف وعده بایدن در مجازات بن سلمان؛ وقتی «منافع استراتژیک» زبا‌ن‌ها را نرم می‌کند

گزارش محرمانه آمریکا درباره نقش بن سلمان در قتل جمال خاشقجی منتشر می‌شود

آمریکا امضای پیمان دفاعی با عربستان را به توافق ریاض با اسرائیل مشروط کرد