وارن بافِت؛ سه عادت روزانه که رویاپردازان را از عمل‌گرایان جدا می‌کند

وارن بافت
وارن بافت Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ممکن است کلّ قدرت ذهنی دنیا را هم داشته باشید، اما باید بتوانید منتقلش کنید. و این انتقال همان ارتباط است.»

آگهی

وارن بافِت، اقتصاددان و سرمایه‌گذار و نیکوکار مشهور آمریکایی که نامش سال‌ها در بالای فهرست ثروتمندترین افراد جهان جای داشته، در کنار استادی در زمینهٔ سرمایه‌گذاری در بورس، فلسفهٔ زندگی ساده و سرراستی دارد.

جملات ساده‌ و پرمغز وارن بافِت برای بسیاری راهنمای رشد و پیشرفت بوده‌اند. یکی از آن جمله‌ها این است: «در زندگی فقط باید کارهای بسیار کمی را به‌درستی انجام دهید، البته مادامی‌ که کارهای اشتباه زیادی نکنید.»

پس اگر بتوانید شکست‌های خود را در کمترین حد نگه دارید، تنها با انجام چند کار درست می‌توانید به سطحی از موفقیت برسید که تصورش را هم نمی‌کرده‌اید.

سه عادت معروف بافِت

شاید فکر کنیم باید نقشه‌های پیچیده‌ای داشته باشیم تا موفقیت کسب کنیم اما خود بافِت می‌گوید: «برای آن که نتایج خارق‌العاده بگیریم، لازم نیست حتما کارهای خارق‌العاده بکنیم.»

برخی از بزرگترین نتایج زندگی حاصل عادات روزانه هستند. یکی از موانع مسیر موفقیت، تمرکز بر حاصل کار است به‌جای تمرکز بر عاداتی که شما را به آن نتیجه می‌رساند. اما سه عادتی که وارن بافِت می‌گوید سبب موفقیت او بوده‌اند به شکل توصیه در زیر آمده‌اند، شاید این‌ها برای شما هم مفید باشد.

۱ . با آدم‌های درست معاشرت کن

خود بافِت چند سال پیش در سخنرانی میان دانشجویان گفت: «شما به همان جهتی خواهید رفت که افراد دوروبرتان به‌سویش می‌روند. پس مهم است که با آدم‌هایی بهتر از خودتان معاشرت کنید.» 

جملهٔ مشهور او این است: «ما میانگین آن پنج فردی هستیم که بیشترین وقت‌مان را با آنها می‌گذرانیم.»

آسیوشیتد پرس
وارن بافت در حال بازدید از یک کارخانهٔ شکلات‌سازی به همراه کودکان، در سال ۲۰۱۳آسیوشیتد پرس

۲. وقتی تصمیمی گرفتی زود عملی‌اش کن

آیا تا حالا برای شما پیش آمده که تصمیمی بگیرید ولی برای عملی کردنش خیلی معطّل کنید؟ بافِت به این کار می‌گوید: «مکیدن شصت». این کار اتلاف وقت، و پرهیز از انجام دادن کاری است که می‌تواند بهترین بخت کامیابی شما باشد.

پس برای تصمیم‌گیری‌های مهم‌تان وقت کافی بگذارید و بررسی همه‌جانبه‌ای انجام بدهید و بعد از تصمیم‌گیری سریعا دست‌ به ‌کار شوید.

۳. روی خودت سرمایه‌گذاری کن

طبق نظر بافِت یکی از کلیدهای موفقیت این است که هر شب کمی داناتر از قبل به رختخواب بروید. او می‌گوید که شما با سرمایه‌گذاری روی خود و به‌ویژه تقویت مهارت‌های ارتباطی‌، ارزش حرفه‌ای خودتان را تا ۵۰ درصد بیشتر می‌کنید.

او معتقد است در کار سرمایه‌گذاری و تجارت اگر نتوانید خوب ارتباط برقرار کنید کلاهتان پس معرکه است چون: «ممکن است کلّ قدرت ذهنی دنیا را هم داشته باشید، اما باید بتوانید منتقلش کنید و این انتقال همان ارتباط است.» او می‌افزاید: «وگرنه مثل این است که در تاریکی به دختری چشمک بزنید، که هیچ اتفاقی نمی‌افتد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو میلیاردر کره جنوبی نیمی از دارایی‌های خود را می‌بخشند

رابطه عادت‌های صبحگاهی و کارآیی روزانه؛ گیتس و بزوس صبح خود را چگونه آغاز می‌کنند؟

چهار توصیه «جورج سوروس» برای موفقیت در سرمایه‌گذاری‌های پرریسک