Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست بیش از ۵۰ نماینده پارلمان اروپا: بورل به دلیل سفر حقارت‌بار به مسکو استعفا دهد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا(راست) و ریهو تراس، نماینده استونی در پارلمان اروپا در استونی( چپ)
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا(راست) و ریهو تراس، نماینده استونی در پارلمان اروپا در استونی( چپ) Copyright Copyright Credit: AFP/AP
Copyright Copyright Credit: AFP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریهو تراس، نماینده استونی در پارلمان اروپا اعلام کرد که به همراه بیش از ۵۰ عضو دیگر پارلمان نامه‌ای را خطاب به رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نوشته‌ و خواستار استعفای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دلیل سفر غیرقابل دفاع و حقارت‌بار او به مسکو شده‌اند.

آگهی

ریهو تراس، نماینده استونی در پارلمان اروپا اعلام کرد که به همراه بیش از ۵۰ عضو دیگر پارلمان نامه‌ای را خطاب به رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نوشته‌ و خواستار استعفای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه به دلیل سفر غیرقابل دفاع و حقارت‌بار او به مسکو شده‌اند.

آقای بورل چند روز پس از زندانی شدن الکسی ناوالنی، منتقد کرملین، به مسکو سفر کرد و در حالی که با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود ملاقات می‌کرد، مسکو سه دیپلمات اروپایی را به دلیل شرکت در تجمع‌های طرفداران ناوالنی اخراج کرد.

آقای تراس که پیشتر فرمانده ارتش بوده و در حال حاضر به نمایندگی از حامیان حزب مردم اروپا در استونی به پارلمان اروپا راه یافته، به یورونیوز گفت که سفر آقای بورل به مسکو «یک فاجعه بزرگ» بود؛ چرا که روسیه هر کاری را که می‌توانست برای «تحقیر» عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات اتحادیه اروپا بکند، کرد.

نماینده استونی همچنین معتقد است که آقای بورل پس از اعلام خبر اخراج سه دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی از مسکو باید به سفر خود پایان می‌داد.

او در توضیح محتوای نامه بیش از ۵۰ نماینده پارلمان اروپا به اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز گفت که هدف ارائه استدلال‌هایی در مورد ناکامی‌های پیاپی آقای بورل در دفاع از منافع اتحادیه اروپا بود.

آقای تراس افزود، بر همین اساس به اظهارات نادرست او در مورد تحریم‌های روسیه استناد شده و نیز انتقاد‌های او از آمریکا به عنوان متحد اصلی اتحادیه اروپا به خاطر سخت‌گیری بر کوبا یادآوری شده است. نماینده استونی همچنین یادآور شد که دفاع آقای بورل از واکسن روسی اسپوتنیک برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ نیز در حیطه مسئولیت ایشان نبوده است.

امضا کنندگان این نامه از خانم فن در لاین خواسته‌اند تا برای جلوگیری از تضییع بیشتر منافع اتحادیه اروپا عذر آقای بورل را بخواهد و او را وادار به استعفا از سمت خود کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای بورل روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای سفر مسکو را «بسیار پیچیده» و کنفرانس خبری برگزار شده در روسیه را بسیار «تهاجمی» توصیف کرده بود. او در عین حال، اعلام کرده بود که روسیه در حال دور شدن از اتحادیه اروپاست و قصد ندارد از فرصت موجود برای گفتگو استفاده کند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین اعتراف کرده بود که از طریق شبکه‌های اجتماعی از اخراج دیپلمات‌های اروپایی با خبر شده و مسکو رسما این اقدام را به اطلاع نرسانده بوده است.

در مقابل آقای تراس این بیانیه آقای بورل را به مثابه «ریختن اشک تمساح» دانست ولی سپس سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که آقای بورل از سفر خود به مسکو ابراز پشیمانی نمی‌کند و بر این باور است که «مواضع روشن اروپا» را در این سفر به اطلاع مسکو رسانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوزپ بورل در مسکو: روابط اتحادیه اروپا و روسیه در «پایین‌ترین» سطح خود قرار دارد

سفر اختلاف‌برانگیز جوزپ بورل به مسکو در اوج تنش‌ها میان مسکو و اتحادیه اروپا

دو گروه راست افراطی پارلمان اروپا از تصاحب معاونت رئیس این نهاد هم بی‌نصیب ماندند