Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

«روند برگرداندن کودکان خارجی از سوریه به شدت کاهش یافته است»

کودکان در اردوگاه الهول سوریه
کودکان در اردوگاه الهول سوریه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از نیمی از کل جمعیت یکی از اردوگاه‌های سوریه را کودکان زیر ۱۲ سال تشکیل می‌دهند. طبق برآورد بنیاد «کودکان را نجات دهید» ۲۷ هزار و ۵۰۰ کودک خارجی همچنان در انتظار بازگشت به کشور خود هستند.

آگهی

بنیاد «کودکان را نجات دهید» اعلام کرد بازگشت کودکان خارجی که در اردوگاه‌های سوریه زندگی می‌کنند، در سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل شیوع کرونا به میزانی بیش از دو سوم کاهش یافته است.

طبق گفته این خیریه حامی کودکان، تخمین زده می‌شود ۲۰۰ کودک خارجی در سال ۲۰۲۰ از اردوگاه‌های شمال شرق سوریه به کشورهای خود بازگردانده شده‌اند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۹ این رقم شامل ۶۸۵ کودک بوده است.

بیش از ۴۲ هزار تبعه خارجی از جمله عراقی در حال حاضر در اردوگاه‌ شلوغ شمال شرق سوریه زندگی می‌کنند. در حال حاضر، ۶۴ هزار و ۶۱۹ نفر در اردوگاه الهول نگهداری می‌شوند که ۳۷ درصد آن‌ها سوری هستند و بقیه یا عراقی یا شهروندان کشورهای دیگر هستند. 

در این بین بیش از نیمی از جمعیت کل این اردوگاه را کودکان زیر ۱۲ سال تشکیل می‌دهند. طبق برآورد بنیاد «کودکان را نجات دهید» ۲۷ هزار و ۵۰۰ کودک خارجی همچنان در انتظار بازگشت به کشور خود هستند.

سونیا خوش، مسئول بخش سوریه در بنیاد «کودکان را نجات دهید» در بیانیه‌ای گفت: «ارقام جدید نشان می‌دهد که قبل از شیوع ویروس کرونا، سرانجام اقدامات در مسیر درست قرار گرفته بود. اما متاسفانه در حال حاضر برای بسیاری از کودکان، فرصت زندگی بهتر متوقف شده است چرا که دولت‌ها کار بازگرداندن این کودکان مخصوصا در سال ۲۰۲۰ را کاهش داده‌اند.»

وی افزود: «با این وجود می‌دانیم این اقدام همچنان امکان‌پذیر است. ماه گذشته فرانسه هفت کودک را به کشور خود بازگرداند و در ماه سپتامبر کودکی که از سوی بنیاد «کودکان را نجات دهید» حمایت می‌شد بدون مشکل به خانه‌اش بازگشت. در صورت وجود اراده سیاسی می‌توان زندگی جوانان را نجات داد.»

کودکان خارجی در اردوگاه‌های شمال شرقی سوریه در سخت‌ترین شرایط زندگی می‌کنند. کسانی که بیمار می‌شوند بعید است تحت درمان قرار گیرند. آن‌ها به آب سالم و غذای کافی دسترسی ندارند.
سونیا خوش
مسئول بخش سوریه در موسسه کودکان را نجات دهید

وی تصریح کرد: «کودکان خارجی در اردوگاه‌های شمال شرق سوریه در سخت‌ترین شرایط زندگی می‌کنند. کسانی که بیمار می‌شوند بعید است تحت درمان قرار گیرند. آن‌ها به آب سالم و غذای کافی دسترسی ندارند. خشونت و ترس از شیوع گسترده کووید-۱۹ بر رنج آن‌ها اضافه می‌کند.»

از سال ۲۰۱۷ تاکنون ۹۷۵ کودک از سوریه به کشورهایشان برگردانده شدند.

بیش از ۴۰۰ کودک به قزاقستان بازگردانده شدند. پس از آن ازبکستان با قبول ۱۸۱ کودک و روسیه با ۱۶۸ کودک در رتبه‌های بعدی قرار دارند. تاکنون ۲۸ کودک نیز به فرانسه و ۱۹ کودک به آلمان بازگردانده شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خانواده‌های اروپایی اعضای داعش در اردوگاه الهول؛ آیا برای بازگشت راهی هست؟

هزاران کودک در اردوگاه الهول سوریه نیازمند کمک‌های بشردوستانه فوری

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند