واکنش بازار به پیش‌بینی بانک مرکزی و رد کلیات بودجه؛ نرخ آزاد دلار آمریکا افزایش یافت

ویترین نرخ‌های یک صرافی در تهران
ویترین نرخ‌های یک صرافی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت آزاد ارز در بازار تهران دو روز پس از انتشار پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی ایران مبنی بر کاهش نرخ دلار به زیر ۲۰ هزار تومان و همزمان با رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس ایران، بار دیگر آهنگ صعودی به خود گرفت و فاصله خود را با نرخ رسمی افزایش داد.

آگهی

قیمت آزاد ارز در بازار تهران دو روز پس از انتشار پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی ایران مبنی بر کاهش نرخ دلار به زیر ۲۰ هزار تومان و همزمان با رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس ایران، بار دیگر آهنگ صعودی به خود گرفت و فاصله خود را با نرخ رسمی افزایش داد.

بانک مرکزی ایران در جریان معاملات روز سه‌شنبه نیز نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا توسط صرافی‌های تحت مدیریت خود را همچون روز دوشنبه، ۲۳ هزار و ۸۷۰ تومان تعیین کرد. با وجود ثبات نرخ رسمی، قیمت آزاد دلار در مقایسه با روز گذشته بیش از ۲۰۰ تومان افزایش یافت و به بالای ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران یکشنبه شب در جریان گفتگویی تلویزیونی پیش‌بینی کرده بود که انتظارات در مورد نرخ ارز تعدیل می‌شود و نرخ دلار به زیر ۲۰ هزار تومان خواهد رسید.

هر چند بانک مرکزی ایران روز دوشنبه، نرخ رسمی عرضه دلار را ۵۰ تومان کاهش داد که به افت بیش از ۴۰۰ تومانی نرخ آزاد دامن زد ولی روند نزولی بهای دلار در بازار آزاد تهران روز سه‌شنبه جای خود را به بازگشت سیر صعودی داد.

هر یورو نیز روز سه‌شنبه کمی بالاتر از ۲۹ هزار و ۳۵۰ تومان معامله شد که ۵۰۰ تومان بالاتر از نرخ رسمی عرضه بانک مرکزی ایران بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود کاهش ۲۲ دلاری قیمت جهانی هر اونس طلا، رشد قیمت دلار در بازار ایران موجب شد تا بهای هر قطعه تمام سکه طلا با حدود ۴۴ هزار تومان افزایش به بالای ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برسد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۱۴ هزار تومان گران‌تر شود و یک میلیون و ۹۵ هزار تومان مبادله شود.

برخی فعالان بازار ارز در ایران، عدم اطمینان حاصل از رد کلیات بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۰ در جلسه صبح سه‌شنبه مجلس ایران را یکی از دلایل تحریک تقاضا در معاملات این روز عنوان کردند. البته رئیس کل بانک مرکزی ایران پیش‌تر با تلاش گروهی از نمایندگان مجلس برای حذف ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی مخالفت کرده و این اقدام را عامل رشد قیمت ارز و تورم کالاهای اساسی عنوان کرده بود.

دولت حسن روحانی در لایحه پیشنهادی خود دو نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومانی و ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را برای تبدیل دلارهای نفتی به ریال در نظر گرفته که نمایندگان مخالف آن را عامل توزیع رانت در میان واردکنندگان کالاهای اساسی می‌دانند. با این حال، با رد کلیات لایحه بودجه سال آینده خورشیدی که توسط کمیسیون تلفیق مجلس بر پایه حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اصلاح شده بود، سرنوشت نرخ دلار همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه صعود نرخ آزاد دلار آمریکا؛ فاصله نرخ رسمی و آزاد یورو ۱۶۰۰ تومان شد

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

قیمت ارز در بازار ایران رکورد تازه‌ای زد؛ دلار به بالای ۶۳ و یورو به مرز ۶۸ هزار تومان رسید