اقتصاد اتحادیه اروپا ۶.۴ درصد آب رفت؛ ۷ کشور منطقه یورو رشد فصلی خود را ادامه دادند

تعطیلی رستوران‌ها در شهر لیون فرانسه
تعطیلی رستوران‌ها در شهر لیون فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) روز سه‌شنبه با انتشار تازه‌ترین برآورد خود اعلام کرد که رشد اقتصادی منطقه یورو در سال ۲۰۲۰ به منفی ۶.۸ درصد رسیده و اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در مجموع طی سال گذشته میلادی با افت ۶.۴ درصدی تولید ناخالص داخلی مواجه شده‌ است.

آگهی

اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) روز سه‌شنبه با انتشار تازه‌ترین برآورد خود اعلام کرد که رشد اقتصادی منطقه یورو در سال ۲۰۲۰ به منفی ۶.۸ درصد رسیده و اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در مجموع طی سال گذشته میلادی با افت ۶.۴ درصدی تولید ناخالص داخلی مواجه شده است.

مطابق گزارش یورواستات، در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ میلادی تولید ناخالص داخلی ۱۹ کشور عضو پیمان اقتصادی پول واحد یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در مقایسه با فصل پیشین به ترتیب ۰.۷ و ۰.۵ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که اقتصاد منطقه یورو و اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال گذشته میلادی و تحت تاثیر کاهش محدودیت‌های عمومی ناشی از شیوع ویروس کرونا، به ترتیب رشد ۱۲.۴ و ۱۱.۵ درصدی را تجربه کرده بودند.

البته اقتصاد منطقه یورو و اتحادیه اروپا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به ترتیب ۱۱.۷ و ۱۱.۴ درصد منقبض شده بودند که داده‌های فصلی ثبت شده از سوی یورواستات در فاصله ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۰ میلادی نشان می‌دهد که این عمیق‌ترین رکودی بوده که تا کنون در این دو منطقه مشاهده شده است.

بر پایه این گزارش، در میان کشورهای عضو منطقه یورو، کشورهایی همچون آلمان، بلژیک، جمهوری چک، اسپانیا، لیتوانی، لتونی و پرتقال طی سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ و برای دومین فصل متوالی شاهد رشد مثبت اقتصادی بوده‌اند که در این میان بالاترین نرخ رشد با ۱.۲ درصد در لیتوانی ثبت شده است. در مقابل اتریش با ۴.۳ درصد، بالاترین رشد منفی اقتصاد را داشته ست.

گزارش یورواستات همچنین حاکیست که در مقایسه با سه ماهه مشابه در سال ۲۰۱۹ میلادی تولید ناخالص داخلی منطقه یورو، ۵.۱ و تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا، ۴.۸ درصد در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. این افت در مقایسه با سه ماهه سوم سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی به ترتیب ۴.۳ و ۴.۲ درصد اعلام شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اداره آمار کمیسیون اروپا نرخ بیکاری منطقه یورو و اتحادیه اروپا را نیز در دسامبر گذشته به ترتیب ۸.۳ و ۷.۵ درصد اعلام کرده که در مقایسه با ماه نوامبر بدون تغییر مانده است. این نرخ در ماه مشابه سال ۲۰۱۹ از سوی یورو استات به ترتیب ۷.۴ و ۶.۶ درصد گزارش شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ اشتغال در حوزه ورزش در اتحادیه اروپا چقدر است؟

اختلاف ۲ درصدی؛ بانک مرکزی و مرکز آمار نرخ رشد اقتصادی ایران را مثبت و منفی اعلام کردند

وخیم‌ترین رکود اقتصادی بریتانیا در ۶۵ سال گذشته؛ رشد اقتصادی ۲۰ درصد کاهش یافت